Dünya bu “Yumurta”ya hayran [*]

Hiçbir uluslararası yarışmadan ‘eli boş dönmeyen’ “Yumurta“, hem Bangkok Dünya Film Festivali’nden hem de Avrupa Film Festivali’nden ödül aldı.

Yönetmen Semih Kaplanoğlu, “Yumurta” adlı filmiyle Bangkok Dünya Film Festivali’nde “En İyi Yönetmen” ödülünü aldı. Aynı zamanda İspanya’nın güneyindeki Sevilla kentinde düzenlenen Avrupa Film Festivali’nde Sevilla Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerinden oluşan bir jüri tarafından verilen Eurimages Ödülü’ne “Yumurta” layık görüldü. Sinema eleştirmenlerinin oylarıyla belirlenen “Kritik Ödül” ise yönetmen Fatih Akın’ın “Yaşamın Kıyısında” adlı filmine verildi.

Başrollerini Nejat İşler ile Saadet Işıl Aksoy’un üstlendiği “Yumurta”da, annesinin vefatının ardından doğduğu kasabaya dönen Şair Yusuf’un yaşadıkları anlatılıyor.

Ödül almadan dönmüyor

Katıldığı her uluslararası yarışmadan ödülle dönen “Yumurta”, Altın Portakal Film Festivali’nde “En İyi Film” seçildi. Ayrıca, Saadet Işıl Aksoy “Behlül Dal Digitürk Genç Yetenek Jüri Özel Ödülü”ne, Semih Kaplanoğlu ve Orçun Köksal “En İyi Senaryo”, Naz Eray “En İyi Sanat Yönetmeni” ve “En İyi Kostüm”, Özgür Eken de “En İyi Görüntü Yönetmeni” ödüllerine değer görülmüştü.

14. Valdivia Uluslararası Film Festivali’ne de katılan film, Kaplanoğlu’na yine “En İyi Yönetmen”, Aksoy’a da “En İyi Kadın Oyuncu” ödüllerini kazandırmıştı. Aksoy, aynı ödülü 13. Uluslararası Saraybosna Film Festivali’nde de aldı.

[*] Alıntı 

Bu yazı 590 defa okundu.

This entry was posted in Sinema+Dizi. Bookmark the permalink.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir