İsveç’te yüksek lisansa başvurmak – 1 (başvuru süreci)

İsveç’e yaptığı master başvurusu kabul edilen, burs almaya hak kazanan ve ağustos 2010′da master öğrenimine başlayacak biri olarak sürece ilişkin öğrendiklerimi ve tecrübelerimi bu yazı aracılığıyla isveç’te master yapmayı düşünenlerle paylaşmak istiyorum. Burs konusunu da İsveç’te yüksek lisansa başvurmak-2 başlıklı yazımda detaylarıyla anlatmaya çalışacağım.

Bu kısa bir girişten sonra gelelim sürece ilişkin detaylara. Öncelikle şunu belirtmeliyim: Bu bursa başvurabilmek için sonbahar döneminde başlayan ve 2 yıllık olan master programlarını seçmek gerekiyor. Bu iki şartın dışında başvuru yapmak isteyenlerin oradaki yaşam masraflarını ve 2011 sonbahar döneminden itibaren de başvuru ve okul ücretlerini kişisel olarak karşılayabilmesi gerekiyor.

İsveç’te tüm süreç internet üzerinden yürüyor. öncelikle studera.nu universityadmissions.se sitesine kayıt yaptırmalı ve güncel bilgilerinizi girmelisiniz. studera.nu bir havuz ve tüm öğrenci adayları buradan başvurmak zorunda. Bu siteden en fazla 4 adet olacak biçimde öğrenim görmek istediğiniz üniversite ve programları seçiyor ve öncelik sıranızı belirliyorsunuz. Burada okuldan ziyade öğrenim görmek istenen alanın seçiminin doğru yapılması önemli. Belli başlı üniversiteleri ve öne çıkanları bölümlerine bakmaksızın sıralamak bence yanlış bir seçim.

İsveç’te 600′e yakın master programının tamamı ingilizce olarak yürütülüyor. Sayının bu kadar çok olması belirli bir alanda detaylı bir öğrenim görme ihtiyacını karşılıyor.

Master başvurusu yapabilmek için Türkiye’den alınan üniversite diplomalarının önünde hiçbir engel yok. Zaten Türkiye de Bologna Süreci‘ne dahil olduğu için üniversiteleri de Avrupa üniversiteleri arasında sayılıyor. İstenen şey lisans mezunu (bachelor’s degree) olduğunuzu diploma veya geçici mezuniyet belgesiyle kanıtlayabilmeniz.

Adım adım başvuru süreci ve detaylarını şu şekilde özetleyebilirim:

1. Tek başvuru

Yukarıda belirttiğim gibi sistem bir havuz olarak işliyor. Tercih ettiğiniz üniversitelere değil, havuza başvuru yapıyor ve tercihlerinizi belirliyorsunuz. (studera.nu) (universityadmissions.se) [1]

2. Tek bir döküman seti

İnternet başvurusunun ardından sizden istenen dökümanların her birinden birer adet olacak şekilde ilgili kuruluşa gönderiyorsunuz. [2]

İstenen belgeler ise şunlar:

# studera.nu’daki universityadmissions.se adresindeki kişisel sayfanızdan çıktısını alıp imzaladığınız kapak sayfası. İmzalamayı kesinlikle unutmayın.

# Diplomanızın ve varsa diploma ekinizin fotokopisi (diplomanız Türkçe olarak verildiyse herhangi bir yeminli tercümana giderek İngilizce veya İsveççe’ye tercüme ettirmeniz gerekiyor. Fotokopi olduğu için noter onayı da gerekiyor. Diğer yandan diplomanıza apostil mührü bastırmanız da faydanıza olacaktır. Apostil mührünü valiliklerde ya da kaymakamlıklarda bastırabilirsiniz.

# Eğer alabiliyorsanız imzalı, mühürlü, fotoğraflı ve kapalı zarfta olacak şekilde İngilizce transkript. Alınan transkript Türkçe ise yine bir yeminli tercümana gitmeniz gerekiyor.

# İngilizce yeterliliğinizi gösterir belgenin fotokopisi. Sonuçlar karşı taraftan kontrol edilebildiği için bunların noter onaylı vs olması gerekmiyor. İngilizce yeterliliği için TOEFL IBT’den en az 79; IELTS Academic Module’den (bölümlerin hiçbirinin 5 puandan az olmaması kaydıyla) en az 6 puan olması isteniyor. IELTS sınavına girmek istiyorsanız en az 6 hafta öncesinden sınav ücretini yatırmalı ve sınava başvurmalısınız. TOEFL sınavına girdiyseniz ve sonucun bir kopyasının ETS tarafından İsveç’e gönderilmesini isteyebilirsiniz ancak sonucun diğer belgeler için geçerli olan son tarihi geçmemesi gerekiyor. Tavsiyem tüm belgeleri tek elden göndermeniz olacaktır. Eğer öğrenim gördüğünüz okulun öğrenim dili tamamen İngilizce ise bunu belgeleyebilmek şartıyla yeterlilik belgesinden muaf olabilirsiniz. [3]

# Özel giriş şartlarının belgesi. Bazı okullar sizden, neden o okulda ve bölümde okumak istediğinizi, bu programın size neler kazandıracağına ilişkin görüşlerinizin yer aldığı bir niyet mektubu isteyebiliyor. 400 kelimeden az, 600 kelimeden fazla olmayan ve özenli biçimde kişisel düşüncelerinizi aktardığınız imzalı bir mektup işinizi görecektir. Bunun haricinde de okulların isteyeceği farklı belgeler için programın internet sayfasını incelemek yararlı olacaktır. Bu maddede dikkat edilmesi gereken nokta başvurulan programın ve dolayısıyla okulun ilgili internet sayfalarına bakarak ne istendiğinin net olarak anlaşılması ve yerine getirilmesidir. Örneğin okul sizden bir makale yazmanızı ve bu makaleyi doğrudan okula göndermenizi ya da sizi tanıyan en az 2 öğretim üyesinden İngilizce referans mektubu almanızı isteyebilir.  [4]

# Fotoğraflı bir kimlik belgesinin fotokopisi. Nüfus cüzdanınızın veya pasaportunuzun fotokopisi olabilir ancak bu belgenin de noter onaylı olması gerekiyor.

Dökümanları gönderirken dikkat edilmesi gereken diğer noktalar ise şunlar: Orijinal belgelerin kesinlikle gönderilMEmesi; belgelerin çift taraflı basılMAması; zımba, ataç vs gibi şeylerin kullanılMAması; bir setten fazla döküman ve istenen dökümanlar dışında herhangi bir şey gönderilMEmesi; dökümanların yukarıda yazılı şekilde sıralanması; tüm belgelerin alındığı kurum tarafından imzalı ve mühürlü olması.

3. Gönderilen belgelerin taranması

Gönderdiğiniz dökümanların taranması ve havuza aktarılması süreci başvuru sayısına göre 6-7 haftayı bulabiliyor. Beklemek ve sabırlı olmak gerekiyor. Başvuru yaptığınız okullar belgelerinizi buradan inceliyor ve sizi değerlendiriyor.

4. E-posta ile teyit

Dökümanlarınız İsveç’e ulaştıktan sonra bir e-posta alıyorsunuz. Gelmemesi halinde başvuru durumunuzu studera.nu’daki universityadmissions.se’deki kişisel sayfanızdan takip edebiliyorsunuz.

5. Değerlendirme

Gönderdiğiniz dökümanlar değerlendirmeye alınıyor. Herhangi bir eksiklik/yanlışlık olup olmadığı kontrol ediliyor. Süreç yine studera.nu’daki universityadmissions.se’deki sayfanıza yansıtılıyor. Eğer dökümanlarınız tamsa, çeşitli seçim gruplarına (SG) yerleştiriliyor ve değerlendirme puanları (MR) alıyorsunuz.

6. Seçim sonuçlarının açıklanması

Seçim sonuçlarının açıklandığına dair bir e-posta alıyorsunuz. Yaptığınız 4 tercihten hangisine kabul edildiğinizi ya da hangilerinde bekleme listesinde olduğunuzu ise studera.nu’daki sayfanızdan öğreniyorsunuz. Bu aşamadan sonra herhangi bir cevap ya da kabul ettiğinize dair bir mesaj göndermiyorsunuz. Süreç böyle noktalanıyor.

* * *

2010 sonbahar dönemi için yaptığım başvurunun takvimi şu şekildeydi:
#1 Aralık 2009 – İnternetten başvuruların açıldığı gün
#15 Ocak 2010 – İnternetten başvurular kapandığı gün
#25 Ocak 2010 – DHL ile dökümanlarımı gönderdiğim gün
#27 Ocak 2010 – Dökümanların isveç’e ulaştığı gün
#1 Şubat 2010 – Dökümanların isveç’e ulaşması gereken son gün
#24 Şubat 2010 – studera.nu’daki sayfamda dökümanların ulaştığına dair mesajı gördüğüm gün
#6 Mayıs 2010 – Sonuçların açıklandığı gün

[1] studera.nu’ya kaydolmak için gerekli bağlantı (İng.) 

[1] universityadmissions.se adresine kaydolmak için gerekli bağlantı (İng.) 

[2] Dökümanların gönderileceği adres:

University Studies in Sweden
FE 1
SE-833 83 Stroemsund, Sweden
Contact Person: Jeanette Wikberg
Phone: +46 670 16053

[3] İngilizce yeterliliği ve muafiyet ile ilgili bağlantı (ing.) 

[4] Özel giriş şartları ve istenen dökümanlarla ilgili bağlantı (ing.) 

Önemli not:

Bu yazıdaki bilgiler 2010 sonbahar dönemi için yapılan başvuruya aittir. Artan uluslararası talep nedeniyle isveç hükümeti, bugüne kadar ücretsiz olan üniversite ve master öğrenimini 2011 sonbahar döneminden başlayacak şekilde, Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik Bölgesi dışında kalan ülkelerden (Türkiye gibi) gelecek olan yabancı öğrenciler için paralı hale getirmiştir. Başvuru ücreti 900 kron(~95 euro) olarak ilan edilmiş ve harç ücretlerini her okulun kendisinin belirlemesi kararı alınmıştır. 

Örneğin, Lund Üniversitesi master programları için yıllık harç ücretini 10-15 bin Euro olarak açıkladı. 

En güncel bilgi için studera.nu universityadmissions.se adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bu yazı 8360 defa okundu.

This entry was posted in İsveç günlüğü and tagged , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

İsveç’te yüksek lisansa başvurmak – 1 (başvuru süreci) başlıklı yazıya 15 yorum yapılmış:

 1. M.Serhat Dündar diyor ki:

  Teşekkürler, çok faydalı bilgiler.

  Fakat blogun tanıtımı biraz eksik mi kalmış sanki? :)

 2. H diyor ki:

  Internette arandıktan sonra bulunamayacak hiçbir şey olmadığına inanıyorum. Tanıtım gibi bir derdim yok açıkçası.

 3. Pingback: 12 soruda İsveç’te Yüksek Lisans (Master) Öğrenimi | Hüseyin Karahasan

 4. Alper Karaca diyor ki:

  İsveç’te artık eğitim AB vatandaşı harici kişilere paralı olmuş diye duydum. Bu ücreti karşılayan bir burs veriliyor mu acaba? Ayrıca İsveç haricinde bildiğiniz, Türklere yüksek lisansın ücretsiz olduğu ülkeleri paylaşırsanız sevinirim. Son olarak, bir ay sonra son sınıf öğrencisi olacağım. Hazırlıklara Toefl, başvurular vb. ne zaman başlamam gerekiyor? 10 ay sonra mezun olacağımı hesaba katarsak?

  Yazı için teşekkürler. Selamlar.

 5. H diyor ki:

  Gerekli bilgileri 12 soruda Isvec’te yuksek lisans (master) ogrenimi baslikli yazida, parasiz egitim veren ulkeleri de Google’da bulabilirsiniz.

 6. mert diyor ki:

  abi merhaba, ben daha mezun olmadım haziran da mezun olacagım, benim anlamadığım sadece transcript gödersek yetiyormu başvuru için? Diplomayı agustos gibi ancak alıyoruz.teşekkürler

  • H diyor ki:

   http://www.universityadmissions.se adresine girerek istenen belgeleri bulabilirsin. Diploma yerine geçebilecek bir belge kabul ettiklerini düşünüyorum.

   • mert diyor ki:

    abi bir sorum daha var, bu bazı okulların istediği özel belgeleri okula direk yolluyoruz değilmi?

    • H diyor ki:

     Gerekli bilgiyi okulların sayfasında bulabilirsin.

 7. Batur diyor ki:

  Merhaba,
  Kabul mercii ya da otoritesi olmadiginizi biliyorum ancak blogunuzda anlattiginiz tum bilgileri birkac kere hem de keyifle okudum ve gerek tecrubeleriniz ve gerekse bu konudaki bilgileriniz acisindan yine de bana yol gosterebileceginizi dusunerek sormak isterim. Ben Turkiye’de yabanci dili cok iyi olan ve fiilen yabanci sirketlere avukatlik hizmeti veren bir hukuk firmasinda avukat olarak calisiyorum. Isin ilginc yani ise muvekkillerimizin cogu Isvec sirketleri. Isim vermek dogru olmayacaktir. Fakat bunlara Isvec’te ismini her an gorebileceginiz bankalar ve diger sirketler dahil. Avukatlik meslegimin %80’i adliyelerde degil aksine, masa basinda bu yabancilara danismanlik hizmeti vererek geciyor. Isvec’e de gelip gittim daha evvel. Benim sizce sansim olabilir mi ? Marmara Hukuk mezunuyum tum notlarim berbat bir sekilde bitirdim. Ingilizceme ve su an ki konumuma guveniyorum sadece. Sizin dusunceniz fikirleriniz ne olur bu hususta ?

  SAygilarimla,

  • Batur diyor ki:

   Bu arada, yazmayi unuttugum icin tekrar yazmak isterim. Basvuru yapmak istedigim programlar da belli ve kendi isimle alakali zaten. International Arbitration Law veya European Law bunlardan biri olacaktir. Fakat tek handikapim benim bunu kendi butcemden karsilayacak maliyetim yok. Isvec Enstutusune basvuracagim, kabul gormez isem okul kabul etse bile gitmeyecegim zaten cunku hakikaten bu butceyi karsilayacak param yok. Sizin dusuncelerinizi bu acidan merak ediyorum.

   Tekrar saygilarimla,

  • H diyor ki:

   Ilgili alanda is tecrubesi olmasi kesinlikle bir avantaj. Hele ki yazdiklarinizi okuyunca burs alamamaniz icin bir engel goremiyorum. Not ortalamasi okullara kabul alma asamasinda onemli olabilir ancak okuldan kabul aldiktan sonra diger ozellikleriniz burs almak icin gayet uygun kanaatimce.

   En iyi sekilde basvurunuzu hazirlar ve gerekli belgeleri toplarsaniz neden olmasin derim ben. Cogu insan da zaten bana vermezler fikriyle basvurmaktan vazgeciyor. Ben kesinlikle her seyi en ince detayina kadar hazirlayarak basvurmanizi oneririm.

 8. Gunes diyor ki:

  Merhaba,
  Öncelikle, bu bilgileri böylesine detaylı bir şekilde yayınladığınız için, emeğiniz için çok teşekkürler, hakikaten çok faydalı bir kaynak olmuş.
  Benim sorum da bir öncekine çok benzer olacak. İngiliz Dili mezunuyum ve 12 yıldır İngilizce öğretmeniyim. Avrupa Birliği alanında başvuru yapmayı düşünüyorum, ancak kafama takılan yaş problemi. Sayfayı incelediğimde yaş sınırı olmadığı yazıyordu. Yine de bu konuda bizzat deneyimi olan size de sormak istedim, yaş sınırı yok ile ilgili istisnai bir durum var mıdır ya da uyum sorunu yaşanır mı sizce?
  Çok teşekkür ederim.

 9. N diyor ki:

  Merhaba,
  Belgelerle ilgili bir soru sormak istemiştim. ID olarak nüfus cüzdanımın taramasını yüklemeyi düşünüyorum. Sanırım İngilizce’ye çevirtmem gerekiyor önce. Yeminli bir tercümanda çevirtmek yeterli mi? Yoksa noter tasdiği, başka bir imza, vs. gerekiyor mu nüfus cüzdanı için?