Grbavica


Grbavica
2006 yapımı muhteşem bir film. Son zamanlarda izlediklerim arasında en iyilerinden biri diyebilirim. Film Türkçe’ye Grbavica: Esma’nın Sırrı olarak çevrilmiş. IMDB’de 7.3′lük bir puana sahip.

filmin yönetmeni saraybosna doğumlu bir kadın olan Jasmila Žbanić. Filmde 1990larda yaşanan Yugoslavya iç savaşı sırasında, Sırp milliyetçilerden oluşan yarı askeri bir grup olan Çetnikler tarafından sistematik biçimde toplu tecavüzlere uğrayan 20000 (evet yirmi bin) Bosnalı kadından biri olan Esma’nın hikayesi anlatılıyor. Yönetmen, Esma’nın hayatını ve kızıyla yaşadıklarını; demogoji yapmadan, olanları göze sokmadan çok doğru bir şekilde filme aktarıyor.

Filmin sürprizlerini bozmamak adına fazla detay vermek istemiyorum ama bu filmi kesinlikle izleyin. 2006 tarihli bir film olsa da gerçekler değişmiyor, tarihin bir köşesinde öylece durup sizin görmenizi bekliyor.

Film, 2006′daki Berlin Film Festivali’nde en iyi film dalında Altın Ayı kazanmış; Altın Ayı dışında çeşitli film festivallerinden 9 ödülle dönmüş.

Bu yazı 679 defa okundu.

This entry was posted in Sinema+Dizi and tagged , , . Bookmark the permalink.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir