İsveç’te yüksek lisansa başvurmak – 2 (süreç)

İsveç’te yüksek lisansa başvurmak – 1 başlıklı yazımda başvuru sürecini detaylarıyla anlatmaya çalıştım. Bilgilerim henüz tazeyken ve anlatılacak çok şey varken devam ediyorum.

İsveç’te başvuru yapmayı düşünen herkesin aklında tek bir soru var. O da şu: Öğrenci seçimi neye göre yapılıyor?

Bu sorunun kesin cevabını İsveçliler vermiyor. Akla ilk gelen bu kadar belgenin istendiğine göre bunların her birinin bir önemi olduğu. Yalnızca okul ortalamanız sizin programı kazanmanızı sağlayamaz. Keza sadece yüksek puanlı bir İngilizce test sonucu da.

Tecrübelerimden hareketle önemli olan başka bir şeyin altını çizmek istiyorum. Bitirdiğiniz lisans programıyla başvurmayı düşündüğünüz yüksek lisans programı birbirine ne kadar yakınsa, ne kadar örtüşüyorsa o ölçüde şansınız artıyor diye düşünüyorum. Uluslararası ilişkiler mezunu olarak başvurduğum 4 tercihin arasında Uluslararası İlişkiler ve Avrupa, Küresel Çalışmalar ve Avrupa çalışmaları vardı. Bu tercihler arasından Uluslararası İlişkiler ve Avrupa programını kazandım.

İsveç’te İngilizce öğrenim yapılan 600′e yüksek lisans programı olduğu için kendinize geniş bir hareket alanı bulacağınızdan eminim. Sosyal bilimler okuduğum ve okumaya devam edeceğim için sayısal alanda durum nedir ne değildir onu bilemiyorum ancak yukarıda yazdıklarıma paralel bir durum arz edeceğini düşünüyorum.

Diğer yandan sizden istenen niyet mektubunu gerçekten dikkate alarak yazmanızı, istenen referans mektuplarını da göz ardı etmemenizi tavsiye ederim. Niyet mektuplarını bir çeşit mülakat olarak düşünün. Soruları önceden belli olan bir mülakat. Burada zaman sınırı da yok. Kişisel düşüncelerin yer aldığı, dikkatli ve samimi bir biçimde 400-600 kelime arasında yazılmış bir niyet mektubu gerçekten işinize yarayacaktır. Yazdığınız bu mektubu arkadaşlarınıza, hocalarınıza ve görüşlerini değerli bulduğunuz insanlara da okutmayı unutmayın. Sizi tanıyanlar, sizin farkında olmadığınız özelliklerinizi ortaya çıkarabilirler. [1]

Geçenlerde konuyla ilgili gelen bir e-postaya yazdığım cevap şu şekildeydi: değiştiremeyecek olduklarınızı iyileştirmeye çalışın. Yani kısaca okul ortalamanızı artık değiştirme şansınız olmadığı için onu unutun. Diğer değişkenleri hatırlayın. İngilizce testlerinden birine girerek iyi bir puan alabilirsiniz. İyi bir niyet mektubu yazabilirsiniz. Neler yaptığınızı, neler yapmak istediğinizi kısa ve öz biçimde belirtebilirsiniz. Sizi tanıyan hocalarınızdan son derece faydalı referans mektupları alabilirsiniz. Evet bunlar yapılamayacak şeyler değil. Gerçekten başarmak isteyen biriyseniz elinizden gelenin en iyisini yapmak zorundasınız.

Ben, başvuru için 2009′un Ekim ayını başlangıç olarak almıştım. Çünkü internet başvurusu her sene aynı tarihte, bir sonraki yılın  sonbahar dönemi için 1 Aralık’ta başlıyor. Eğer sürece 1 Aralık’ta başlayacaksanız, belgelerinizin İsveç’e ulaşması için son tarih olan 1 Şubat’a kadar 60 gününüz var. Bu da niyet mektubu hazırlamak, hocalardan referans mektubu almak, okuldan transkript çıkarmak, noter işlerini halletmek için gayet makul bir süre. Tabii yine de bu kadar geciktirmemekte fayda var. Her şeyi son ana bırakmamak en iyisi. Hangi bölümü seçeceğinize studera.nu universityadmissions.se adresinden şu an bile karar verebilir ve hazırlıklara başlayabilirsiniz.

Başvuru maliyet tablosu

Başvuru sürecinde yapmanız gereken bazı masraflar olacak. Onları da şu şekilde sıralayabilirim:

# İngilizce testi ücreti
Seçeceğiniz teste bağlı olarak IELTS Academic Module için 120 sterlin / TOEFL içinse 185 dolar (yaklaşık 300 lira) (Ocak 2010)

# Çeviri ücreti
Diploma Türkçe verildiyse, İngilizce veya İsveççe’ye tercüme edilmesi gerekiyor. Yine aynı şekilde okuldan İngilizce transkript alınamıyorsa onun da çevirisi gerekli. Kimlik bilgilerinin beyanı için nüfus cüzdanı fotokopisi gönderecekseniz onun da tercümesi gerekiyor. Çeviriler karakter sayısına bağlı yapıldığı için ücreti de ona göre değişiyor ancak sayfa ücretini ortalama 20 lira olarak alabiliriz.

# Noter ücreti
Diploma fotokopisi için 1, varsa diploma eki fotokopisi için 1 ve  kimlik bilgilerini gösteren belgenin (nüfus cüzdanı veya pasaport)  fotokopisi için 1 onay. İstanbul’da sayfa başı onay için en son 21 lira ücret ödemiştim. (Ocak 2010)

# Kargo ücreti
Belgeleri İsveç’e DHL ile gönderdim. UPS veya FEDEX ile de gönderebilirsiniz. İstanbul’dan Stockholm Arlanda Havaalanı’na 2 günde ulaştı. Arlanda’dan sonra taşıma işlemini İsveç’in kendi posta ofisi yapıyor. Bu konuya dikkat çünkü Arlanda ve belgelerin gideceği Strömsund arası yaklaşık 600 km. Bu ikisi arasındaki süreyi de göz önünde bulundurmak lazım. Belgelerinizi son teslim tarihinden en az bir hafta önce göndermenizi tavsiye ederim. En hızlı kargo seçeneği ücretiyse 70 euro (147 lira) (Ocak 2010)

# Başvuru ücreti (2011 güz dönemi için yapılacak başvurudan itibaren)
2011 güz döneminden itibaren başvuru ücreti olarak 900 kron yani yaklaşık 185 lira ödemeniz gerekiyor. [2]

* * *

Toplamda değişik zamanlarda harcamak üzere yolculuk masrafları ve benzeri şeyler de dahil olmak üzere azami 800 lira gerekiyor. Bu da aklınızın bir köşesinde bulunsun.

Burs konusuna İsveç’te yüksek lisansa başvurmak – 3 başlıklı yazımda değineceğim.

[1] Kabul edildiğim linköping üniversitesi’nin niyet mektubunda olmasını istediği özellikler (ing.) 

[2] Kaynak: studera.nu universityadmissions.se 

Bu yazı 1912 defa okundu.

This entry was posted in İsveç günlüğü and tagged , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

İsveç’te yüksek lisansa başvurmak – 2 (süreç) başlıklı yazıya 6 yorum yapılmış:

 1. Pingback: 12 soruda İsveç’te Yüksek Lisans (Master) Öğrenimi | Hüseyin Karahasan

 2. Irmak diyor ki:

  Merhabalar;

  Bende Master of Science in Sustainable Product-Service System Innovation programına başvurmak üzereyim. Yazılarınız çok güzel teşekkürler. Niyet mektubu için verdiğiniz linkte galiba sıkıntı var. Linki yenilerseniz sevinirim.

  • samet diyor ki:

   burs basvuru surecindeyim ben de. Motivation letter yazmam gerekiyor. ilk soruda describe yourself demiş. nasıl bir giriş yapılmalı tavsiyeniz var mıdır? ya da sizin burs için yazdıgınız motivation letter’ı görmem mümkün müdür fikir vermesi acısından cok etkili olacağına inanıyorum.

 3. Irmak diyor ki:

  Bir sorum daha olacak;

  Referans mektubu için belirli bir düzen ya da kural var mı?

  Teşekkürler.

  • HK diyor ki:

   Her okulun kendi sayfasında nasıl gönderilmesi gerektiği yazıyor sanırım. Aşdağıdaki örnek (2010) benim başvurduğum okullardan birine aitti:

   Statement of intent

   The Statement of intent should give a precise but brief information concerning:
   • your main interests within the field
   • your reasons for applying to the programme
   • how you hope to benefit from the programme
   • what future plans you have after completion of the programme.

   Do not write less than 400 words and not more than 600 words. Try to be personal and concise.
   An application without a Statement of intent will not be considered.

   You must also make a brief note on how you will be financing your studies in Sweden.
   Please, see more information about the availability of scholarships below.
   Applicants for an advanced level programme should clearly indicate in their Statement of intent, whether they wish to be considered for a grant from the Swedish Institute.
   If you want to be a candidate for a scholarship you must also inform us about your citizenship.

 4. Irmak diyor ki:

  Teşekkürler.