İsveç’te yüksek lisansa başvurmak – 3 (burs)

Konuyla ilgili önceki 2 yazımda, yüksek lisansa başvuru aşamalarını, neler gerektiğini ve başvurunun yaklaşık olarak ne kadar maliyet yaratacağını açıklamaya çalıştım.

Bu yazıda ise burs süreciyle ilgili bilgiler aktaracağım. açıklanan resmi rakamlara göre, Avrupa Birliği üye ülkeleri ve Avrupa Ekonomik Alanı dışında kalan ülkelerden yüksek lisans programları için 2009 güz dönemine kadar yapılan başvuru sayısı 120000 (yüz yirmi bin).  Bu da başvuru sayısının ve İsveç’te öğrenim talebinin her geçen yıl biraz daha arttığını gösteriyor. [1]

En son demek istemiyorum ancak üniversitelerin harçsız olduğu son başvuru dönemi için burs kazandım. Bu da sonbahar 2010 dönemi oluyor.

Bursu kim veriyor?

Bursu veren bir İsveç devlet kurumu olan İsveç Enstitüsü (SI – Svenska institutet). SI genel olarak 4 başlık altında burs veriyor ancak Türk öğrenciler bunlardan yalnızca birine (İsveç-Türk bursuna) başvurabiliyorlar. İsveç-Türk bursu 2002′den bu yana her yıl 20 civarında öğrenciye veriliyor. 2009′da başvuran 190 öğrenciden 19′u, 2010 yılında ise başvuran 250 öğrenciden 20′si bu bursu almaya hak kazandı. Türkiye bu burs için herhangi bir fon ayırmıyor. Kaynaklar tamamen İsveç devletinin ayırdığı fonlardan sağlanıyor.

Burs kimlere veriliyor?

Burs yalnızca sosyal bilimler alanında başvurulan, güz döneminde başlayacak olan 2 yıllık (istisnai olarak 1 yıllık) yüksek lisans programlarına veriliyor ve burs verilecek programlar başvuru sürecinde internet sitesinden yayımlanıyor. Sosyal bilimler alanında ise öncelikli olarak şu konular öne çıkıyor: iktisat, yönetim, demokrasi/insan hakları/cinsiyet konuları, hukuk, çevresel çalışmalar, Avrupa çalışmaları, sosyal konular ve uluslararası ilişkiler. İsveç Enstitüsü’nün sayısal alanlardaki bazı programlara da burs verdiğini gösteren bazı listeler görebilirsiniz ancak bunlar Türkiye için geçerli değil. Burs başvurusu sırasında en güncel bilgiye SI’ın sitesinden ulaşmanızı tavsiye ederim. 2010 güz döneminde burs verilen programları bu yazımda okuyabilirsiniz.

Bursun kapsamı nedir?

Okullar ücretsiz olduğu için (2011 güz döneminden itibaren ücretli oluyor) okulların harç ve başvuru ücreti olmuyor. SI, size aylık yaşam masraflarınızı karşılamanız için 8000 İsveç kronu veriyor ve bu paranın yeterli olduğu belirtiliyor. Tek bir kereye mahsus olmak üzere uçak bileti masrafı için 5000 kron, İsveç’te kalacağınız süre boyunca sağlık sigortası (bazı şartları mevcut), Türkiye’deki konsolosluk veya elçilikten başvururken verilmesi gereken 200 liralık başvuru ücretinden muafiyet. Burs 2 yılık programların ilk yılı için veriliyor ve başarı durumunuza göre ikinci yıla uzatılıyor. Tanışma toplantısında öğrendiğim bilgilere göre bugüne kadar burslu olarak giden yaklaşık 2000 türk öğrenciden bursu kesilen hiç kimse olmamış. [2]

Bursa nasıl ve ne zaman başvuruluyor?

2010 dönemi için burs başvuruları 15 şubat’ta başlayıp 15 mart’a kadar devam etti. Burs başvurusunu SI’ın sitesindeki İsveç-Türk bursu sayfalarından yapıyorsunuz. Burs başvurularının açıldığı gün hangi okulda hangi programa burs verildiğini gösteren listeye ulaşıyorsunuz. Studera.nu’dan en fazla 4 okul seçebileceğiniz için, sitede karşınıza çıkan elektronik formdan başvurduğunuz okulu işaretlemek zorundasınız. Başvurduğunuz okulların bazıları açıklanan listede yer almıyorsa yapabileceğiniz pek bir şey kalmıyor. Seçtiğiniz her okul için siteden ayrı ayrı başvuru yapmanız gerekiyor ancak tüm başvurularınızda 1 sayfalık İngilizce özgeçmişinizi ve siteden indirip dolduracağınız motivasyon mektubunu kullanacaksınız. Yani her başvuru için aynı 2 pdf belgesini siteye yükleyeceksiniz. Okullara yapılan başvuru sürecindeki gibi basılı döküman göndermeniz gerekmiyor. Okullara yapılan başvuruların sonuçları Mayıs ayı başında açıklanan ilk turda ve Mayıs ayının sonuna doğru ikinci turda açıklanıyor. Bursa hak kazanabilmeniz için Mayıs ayı başında açıklanan ilk turda bir okuldan kabul almış olmak zorundasınız. Eğer ilk turda bekleme listesinde yer alıp ikinci turda bir okuldan kabul aldıysanız bursa hak kazanamıyorsunuz. 

Bursun çıkması nelere bağlı?

Esasen Mayıs ayının başında açıklanan ilk turda bir okuldan kabul aldıysanız şansınız daha da artmış demektir. Bursun çıkması kesinlikle şuna bağlıdır diyebileceğim bir şey yok Ancak çeşitli yerlerde sıklıkla yüksek not ortalamasından ve yüksek puanlı İngilizce testlerinden bahsedildiğini görebilirsiniz. Bu yazılanlara tamamen katılmadığımı belirtmekle birlikte, olayı tümüyle değerlendirmek gerektiğini düşünenlerdenim. Not ortalamam diplomamda “iyi” olarak belirtiliyor. Bitirdiğim bölümde yüksek ortalama sahibi olan öğrencilerden değildim. 50 kişilik sınıfta ilk 20′de yer alıyordum. Bu bence yüksek ortalama şart diyenlerin tezini çürütüyor. Notum için elimden gelen hiçbir şey olmadığından dolayı motivasyon mektuplarına ve referanslara önem verdim. Mektuplarımda sade ve mantıklı şeyler yazmaya çalıştım. Askerliğimi yapmış, IELTS Academic Module’den 6,5 puan almıştım. Alanımla ilgili olmasa da yaklaşık 1,5 yıllık bir iş tecrübem bulunuyordu. Mektuplarımda iş tecrübemin bana sağlayabileceği noktalar üzerinde durmaya çalıştım. Ayrıca alanımla ilgili bir tercih yapmamın şansımı arttıracağı ihtimalini duymuştum bazı arkadaşlarımdan. Uluslararası İlişkiler mezunu olarak İktisat alanında kazanma şansım yoktu ancak Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Birliği programını kazandım ve bu program için İsveç Enstitüsü’nden burs aldım. Tavsiye edebileceğim tek şey sürecin en başından itibaren işi şansa bırakmamak, konuyu bir bütün olarak ele alıp elden gelenin en iyisini yapmak. Bu hem okul seçimi hem de burs başvurusu süresince sahip olacağınız en iyi düşünce olacaktır.

[1] Kaynak: sweden.gov.se  

[2] SI’ın burs ve İsveç’te öğrenim hakkındaki sunumu 

Bu yazı 3203 defa okundu.

This entry was posted in İsveç günlüğü and tagged , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

İsveç’te yüksek lisansa başvurmak – 3 (burs) başlıklı yazıya 3 yorum yapılmış:

  1. Pingback: 12 soruda İsveç’te Yüksek Lisans (Master) Öğrenimi | Hüseyin Karahasan

  2. Damla diyor ki:

    Merhaba,

    İsveç’te master yapmak için başvurumu tamamladım. Tüm belgelerimi gönderdim. Şimdi ise sıra bursa başvurmaya geldi. Ancak burs için motivasyon mektubundaki belirli sorulara yazmam gerekenler konusunda çok kararsızım. Bu konuda biraz ipucu verebilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

  3. Irmak diyor ki:

    Merhaba, bende master başvurumu tamamladım burs için motivasyon mektubunda ki soruları cevaplamaya çalışıyorum. Bu konuda tavsiyeleriniz var mıdır?