12 soruda İsveç’te yüksek lisans (master) öğrenimi

1.Yüksek lisans öğrenimi için İsveç’e gitmek istiyorum. Bunun için ne yapmalıyım?

Öncelikle iyi bir araştırmacı olmanız gerekiyor. Bu yazı da dahil olmak üzere her türlü bilgiyi internette bulabilirsiniz.

2. İsveç’te eğitim ücretli mi?

Türkseniz evet. İsveç’te eğitim 2011 yılının Ocak ayındaki yasal değişikliklerle birlikte Avrupa Birliği, Avrupa Ekonomik Topluluğu (AB + Norveç, İzlanda ve Lihtenşıtayn) ve İsviçre dışından gelen tüm ülke vatandaşları için yüksek lisans programları ücretli hale getirilmiştir. Programlara göre değişmekle birlikte okullardan istenen ücret yıllık 80 -140 bin İsveç kronu (yaklaşık 21 – 37 bin TL) arasındadır.

3. Kimler başvurabilir?

Lisans mezunu olan herkes başvurabilir. Ancak bazı üniversiteler halen öğrenimine devam eden öğrencilerden 6 yarı yılı, bazıları da 7 yarı yılı tamamlamış olanların başvurularını da kabul edebiliyor. Bunun için en doğru bilgi okullardan edinilmeli.

4. Not ortalaması ne kadar önemli?

Bölümler doğal olarak başvuran öğrencilerin not ortalamalarına dikkat ederler ancak öğrenci seçiminin yalnızca ortalamaya bağlı olduğunu söylemeyiz. Hemen her program aday öğrencilerden bir niyet mektubu yazmasını ve neden o programda okumak istediğine dair görüşlerini öğrenmek ister. Niyet mektubu (letter of intention/motivation) en az İngilizce seviyesi ve not ortalaması kadar önemli. Kısaca bu 3 bileşen eşit öneme sahiptir diyebiliriz.

5. Okullardan kabul almak zor mu? Şartlar neler?

İsveç’te öğrenim dili İngilizce olan 600 civarında yüksek lisans programı bulunuyor. Bir programa kabul alabilmek için öncelikle İngilizce yeterlilik belgesine sahip olmanız gerekiyor. Bunun için de TOEFL veya IELTS testlerinin birinden gerekli puanı almak zorundasınız. İstenen puanlar şu şekilde:

IELTS (Akademik)
C grubu için testin hiçbir bölümünün 6 puanın altında olmaması şartıyla ortalama 7
B grubu için testin hiçbir bölümünün 5.5 puanın altında olmaması şartıyla ortalama 6.5
A grubu için testin hiçbir bölümünün 5 puanın altında olmaması şartıyla ortalama 5.5

TOEFL IBT
C grubu için yazma bölümünün en az 20 ve toplamda en az 100 puan
B grubu için yazma bölümünün en az 20 ve toplamda en az 90 puan
A grubu için yazma bölümünün en az 17 ve toplamda en az 72 puan

Burada hangi programın hangi seviyede (A, B, C) İngilizce istediğine dikkat etmek gerek. O yüzden başvurmayı düşündüğünüz programın şartlarını kendi internet sayfasından öğrenmelisiniz. Genel olarak B seviyesinde bir yeterlilik istendiğini söyleyebiliriz. Benim tavsiyem daha kolay alınabilen IELTS testine girmek.

İngilizce seviyesiyle ilgili 7 istisnai durumdan yalnızca 3 tanesi Türk öğrencileri ilgilendiriyor. Bu 3 durumda İngilizce yeterlilik belgesi aranmıyor:Lisans öğrenimini, öğrenim dili yalnızca İngilizce olan bir üniversitede tamamlamış olmak (Örn. İngiltere)

 1. Türk öğrencilerden herhangi bir üniversitede 1 yıl İngilizce hazırlık öğrenimi görmüş olmak ve bunu geçerli bir not alarak geçtiğini transkriptle belgelemek
 2. Lisans öğrenim dilinin İngilizce olduğunu transkriptle belgelemek (Örn. Türkiye’de %100 İngilizce öğrenim veren bir bölümden mezun olmak)

6. İsveç’te aylık yaşam giderleri ortalama ne kadar?

İsveç’te oturum izni alabilmek için Göçmenlik Bürosunca istenen aylık gelir 7300 kron (~2000 TL). En fazla 1 yıllık verilen oturum izni için başvuru yaptığınızda, hesabınızda 10 aylık bir gelir (73 bin kron/~19 bin TL) göstermek zorundasınız.

Yasal kısmı bir tarafa bırakırsak, harcamalar biraz daha aşağıya çekilebilir ancak bunu belirleyen bazı etmenler var. Yaşadığınız şehir bunlardan en önemlisi. Örneğin Stockholm’de okumaya karar verdiyseniz, yüksek kira ödemeyi göze almak zorundasınız. Stockholm’de kalacak yer bulma sıkıntısının da etkisiyle 3 bin krondan 6 bin krona varan kiralar ödeyebilirsiniz. Ben Linköping’de okurken ödedidiğim kira 2800 krondu. Ancak asgari 6000-6500 kron (~1500-1750 TL) gerekiyor, her gün aynı şeyleri yemediğinizi varsayarsak.

7. Burslu okuma şansım var mı?

Eğer sosyal bilimler alanında, yüksek lisans ve doktora derecesinde öğrenim görmek istiyorsanız, İsveç Enstitüsü tarafından Türkiye’den her yıl en fazla 10-15 kişiye verilen İsveç-Türk bursuna başvurabilirsiniz. Burs  öncelikli olarak iktisat/işletme, demokrasi/insan hakları/toplumsal cinsiyet meseleleri, hukuk, Avrupa çalışmaları (Avrupa Birliği), çevresel çalışmalar ve sosyal meseleler gibi çalışma alanlarında veriliyor. Burs verilen tüm programların listesine bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Ayrıca bursa başvurmak için herhangi bir yaş sınırı yok.

Bunun dışında, harç ücretlerinin koyulmasını takiben birçok programa AB dışından yapılan başvuruların yüksek oranda düşmesi nedeniyle üniversiteler nitelikli adayları kendilerine çekebilmek amacıyla çeşitli burs programları başlattılar. Başvuru yapmadan önce tercih etmeyi düşündüğünüz yüksek lisans programlarının internet sayfalarını ziyaret etmeniz ve burslar konusunda detaylı bilgi edinmenizi de şiddetle tavsiye ederim. Burslar genel olarak harçtan muaf olarak okumanıza imkan sağlıyor ve bu gerçekten büyük bir şans.

Ek olarak şunu söyleyebilirim. Kredi ve Yurtlar Kurumu yurt dışında yüksek lisans öğrenimi gören öğrencilere 480 TL tutarında bir kredi sağlıyor. Yetmese de bir alternatif olduğu düşünülebilir. 4 dönem boyunca, yaz ayları da dahil olmak üzere her ay kredi ödemesi yapılıyor.

8. İsveç – Türk Burs Programı nedir ve bu program kapsamında neler var?

Türkiye’nin AB üyeliği yolunda sıkı bir destekçisi olan İsveç, bu program ile Türkiye’den kabul alan adayların bilgi birikimini arttırmasını ve onların Türkiye’nin AB üyeliği sürecinde katkıda bulunmasını amaçlıyor.

Her yıl artan başvuru sayısına karşın (2010’da 250 adaydan 20‘si, 2012’de 519 adaydan 13‘ü bursa hak kazandı) İsveç Enstitüsü tarafından sonbahar döneminde başlayan programlar için verilen bu burs şunları kapsıyor:

 1. Kabul aldığınız programın harç ücreti
 2. Yaşam masrafları için 2 yıl boyunca Eylül ve Haziran ayları arasında aylık ödenen 8000 9000 kron
 3. Kaza ve hastalıkları kapsayan bir sağlık sigortası
 4. Tek sefere mahsus olmak üzere İsveç’e gittiğinizde ödenen 5000 kronluk ulaşım hibesi
 5. Oturum izni başvurusu sırasında ödenen 200 liralık ücretten muafiyet
 6. İsveç’e gittiğinizde diğer bursiyerlerle tanışmanızı sağlayan etkinliklere katılım imkanı

9. İsveç’te öğrenciliğim sırasında iş bulma şansım nedir?

Bu konu da tamamen bulunduğunuz şehirle alakalı. Eğer 4 büyükten birinde yaşıyorsanız (Stockholm, Göteborg, Malmö, Uppsala) iş bulmanız görece daha kolay ama bu kesinlikle iş bulabilirsiniz anlamına gelmiyor. İsveçli öğrenciler de iş aradıkları için doğal olarak rekabet yüksek. Ben yapabilirim derseniz en kolay bulunabilecek işler gazete, posta ve reklam dağıtıcılığı ve temizlik işleri. Gerçekten işe ihtiyacınız varsa aramaktan vazgeçmeyin.

Öğrenciyken alacağınız oturum izni aynı zamanda çalışma izni olduğundan hiçbir sınırlama olmadan çalışabilirsiniz.

10. Nasıl İsveççe öğrenebilirim?

Bunun en ucuz ve etkili yolu Svenska för Indvandrare/SFI (göçmenler için İsveççe) adı verilen ve her şehirde bulunan dil kurslarına kayıt olmak ve dersleri takip etmek. Bu kurslar ülkeye göç ve iltica ile gelen kişilerin topluma uyumunu olabildiğince hızlandırmayı amaçladığı için kapsamlı bir İsveççe dil öğrenimi alabilirsiniz. Bunun için kaydınızı olabildiğince erken yapmaya çalışın ki ilk kurulan sınıflarda yer bulabilesiniz.

Bunun dışında Rosetta Stone programıyla kendiniz de öğrenebilirsiniz.

İsveçlilerin hemen hemen tamamı gayet iyi İngilizce bildiği için öğrendiğiniz İsveççeyi hiç çekinmeden kullanmanız gerekiyor. Aksi takdirde İsveçliler de İngilizce pratiği yapmaya bayılıyorlar.

11. Okul bittikten sonra İsveç’te iş bulabilir miyim?

Bu tamamen bitirdiğiniz bölümle alakalı diyebilirim. Eğer sosyal bilimler mezunu iseniz, İsveççeniz yoksa ve bölümünüzle ilgili bir işte çalışmak istiyorsanız gerçekten çok zor ama imkansız değil. Yine araştırmak, bağlantıları harekete geçirmek ve dört bir yana haber salmak gerekiyor. Biraz da şans işi.

Diğer yandan eğer bilgisayar, yazılım, telekomünikasyon mühendisliği bölümlerinden birinde okuyorsanız, bu alanda büyük bir açık bulunması nedeniyle mezun olmasanız bile çok kolay iş bulabilirsiniz. Hem de tek kelime İsveççe bilmeden.

12. Ben bu işe girişsem ne kadar masraf çıkar?

Diyelim ki başvurmaya karar verdiniz ve kolları sıvadınız. Karşınıza aşağı yukarı şöyle bir masraf tablosu çıkacaktır:

 1. İngilizce yeterlilik belgesi almak zorundaysanız TOEFL için $185 (~330 TL), IELTS için 345 TL
 2. Başvuru ücreti için 900 kron (~240 TL)
 3. Eğer diplomanız yalnızca Türkçe hazırlandıysa İngilizce tercümesi için ortalama 20 TL/sayfa (değişebilir)
 4. Kopyası gönderilecek her dökümanın (diploma, diploma eki, pasaport fotokopileri) noter veya belgeyi veren kurum damgalı olması için ~20-25 TL/sayfa
 5. Eğer başvurunuzu göndermek için az vaktiniz kaldıysa, Fedex veya UPS gibi şirketlerden ekspres hizmet alacaksanız € 70-80 arası (~150-180 TL)
 6. Eğer pasaport almanız gerekiyorsa 3 yıl için 335 TL, 4-10 yıl arası için 447 TL

Yani yukarıdakilerin tamamının dahil olması durumunda toplamda 1000 TL civarında bir harcama yapmanız gerekecek. Başvuruyu önceden planlamanız durumunda ise bu harcamaları aylara bölmek daha mantıklı. Örneğin 1 sene öncesinden pasaportunuzu çıkartabilirsiniz. Yine TOEFL ve IELTS sınav sonuçları 2 yıl boyunca geçerli olduğu için hazır hissettiğiniz bir zamanda sınava girip belgenizi alabilirsiniz. Özellikle bu konuda son dakikaya kadar beklememek akıllıca. Çünkü çok sayıda insan bu sınavlara giriyor ve başvuru dönemlerinde yoğunluk yaşanıyor. IELTS testi için de en az 6 hafta öncesinden başvurmanız gerektiğini unutmayın.

Başvuru için gereken belgeleri hazırladıktan sonra, son teslim tarihinden önce 20 gün ve üzeri bir vaktiniz varsa gönderim için rahatlıkla PTT’yi kullanabilirsiniz. Postayı taahhütlü ve takip numaralı olarak yurt dışına 10-20 TL arası bir ücretle gönderebilirsiniz.

Eylül ayında başlayan proglamlar için şu önemli tarihleri unutmayın:

1 Aralık: Tüm programların listelendiği online başvuru sisteminin açılması
1 Aralık: İsveç-Türk bursu için başvuruların alınması
16 Ocak: Okullara online başvuru için son tarih
31 Ocak: Burs başvurusu için son tarih (sadece online)
1 Şubat: Başvuru için gereken belgelerin ulaştırılması için son tarih
1 Şubat: Başvuru ücretinin ödenmesi gereken son tarih
Mart ortası: Başvuruların ilk tur sonuçlarının açıklanması
2 Nisan: Kabul aldığınız bir okula yanıt vermeniz için gereken son tarih
Nisan ortası: Başvuruların ikinci tur sonuçlarının açıklanması (yanıt vermek gerekmiyor.)

İsveç’te yüksek lisansla ve bursla ilgili en doğru ve en güncel bilgili alabileceğiniz sitelerse şunlar:
www.studyinsweden.se
www.universityadmissions.se
www.eng.si.se

Konuyla ilgili sorularınızı yorum kısmında sorarsanız daha uygun olur. Diğer okuyucular da bundan faydalanacağı için gelen birçok epostada benzer soruları tek tek yanıtlamak yerine buradan yanıtlamayı tercih ediyorum.

Ayrıca başvuru süreçlerini anlattığım şu yazılara da göz atmanızı tavsiye ederim:
İsveç’te yüksek lisansa başvurmak – 1
İsveç’te yüksek lisansa başvurmak – 2
İsveç’te yüksek lisansa başvurmak – 3

Kolay gelsin!

Bu yazı 24451 defa okundu.

This entry was posted in İsveç günlüğü and tagged , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

12 soruda İsveç’te yüksek lisans (master) öğrenimi başlıklı yazıya 52 yorum yapılmış:

 1. Mert Yüksel diyor ki:

  Faydalı bir blog yazısı olmuş.Tebrikler.

 2. Gurhan diyor ki:

  Bilgilendirmeleriniz icin tesekkurler. Ben de bu siralar yukseklisans icin arastirmalar yapiyorum. Fakat bu yukarida bahsettiklerinizden farkli bir durumum var. Isvec’te 2 yildan fazla bir suredir bulunuyorum ve bunun 1 seneden fazla bir zamani calisma izni alarak oldu. Calisma iznimi uzatmak icin basvuru yaptim ve sonucu bekliyorum. Isvec vatandasligim ve suresiz oturumum yok. Ama ögrencilik harici vize aldigim icin buradaki universitelere ve meslek yuksek okullarina ucret ödemeden kaydimi yaptirabiliyorum.

  Ilk sorum da bununla alakali: Calisma iznim oldugu ve Isvec’te vergi ödedigim icin, acaba yukseklisans icin harc ödemem gerekiyor mu yoksa AB ve Isvec vatandaslari ile ayni statude mi sayiliyorum?

  Ikinci sorum ise: Eger harc ödemek zorunda isem; burs basvurularinda “2 yildan daha fazla Isvec’te yasayanlara burs verilmesi garanti degildir (Scholarships cannot be granted to students who: Have already lived in Sweden for two years or more, previous to the scholarship period)” gibi bir tanimlama gördum. Eger ceviride hata yapmadiysam mantiksiz geldi. Cunku burs kimse icin zaten garanti degildir. Burada demek istedikleri bursu kesinlikle alamayacagim mi, burs alma sansim digerlerine göre daha mi az yoksa 2 yildir Isvec’te bulunuyorum diye burs almam garanti diye birsey yok mu? Muhtemelen sizin de bildiginiz linki ekliyorum. Buradaki yazdiklarimdan yola cikarak linki tekrar inceleyip, bana bir cevam verirseniz sevinirim. (http://www.studyinsweden.se/Scholarships/SI-scholarships/Swedish-Turkish-Scholarship-Program/Application-instructions–masters-level/ )

  • H diyor ki:

   Zaten ilk sorunun cevabini siz vermissiniz. Burada ve surada belirtildigi gibi egitim amaci disinda alinmis bir oturum izniniz varsa (vize degil, uppehållstillstånd veya PUT) yuksek lisans programlarina harc odemeden kayit yaptirabiliyorsunuz.

   Ikinci soruda “cannot be granted to” deniyor ki bu verilemez, hibe edilemez anlamina gelir. Eger Isvec’te 2 yil ve uzerinde yasadiysaniz bu bursa basvuramazsiniz, basvursaniz bile olumlu yanit alamazsiniz.

 3. Volkan diyor ki:

  Öncelikle bizi bilgilendirdiğiniz için teşekkürler. Yukarıda bahsetmiş olduğunuz dil sınavı için 7 istasnai durumdan birini ben karşılamaktayım. Hazırlık zorunluydu benim bölümüm adına okudum ve geçtim. Ancak 600 civarı burs veren ve ingilizce eğitim veren program olduğuunu söylediniz. Ben hazırlığı geçtiğimi belgelediğim taktirde istediğim bölüme başvurabilir miyim? Bu istisnai durum hepsi için mi geçerli yoksa bazı üniversiteler toefl ielts gibi sınavları öğrenci haz<ırlığı geçmiş olmasına reağmen istiyor mu? Ayrıca yurt dışı master için girmek zorunda kalırsam girmem gereken tek sınav ingilizce seviyesini belirleyen sınavlar mı? Yoksa daha başka sınav ya da sınıavlar var mı? Ayrıca dil sınavı için sağlananan istisnai durumlarla ilgili ayrıntılı bilgiye nereden ulaşabiliriz?

  teşekkürler…

 4. H diyor ki:

  Üniversitede 1 yıl hazırlık öğrenimi görmeme ve lisans öğrenimimin dilinin %70 İngilizce olmasına rağmen ben IELTS sınav puanıyla başvurumu yapmıştım. İsveç’teki üniversiteler yüksek lisans programları için İngilizce yeterliliğinin kanıtlanmasını şart koşuyor. Daha detaylı bilgi için yazıda da bağlantısı verilen http://www.universityadmissions.se adresini ziyaret edin. (Site 10 Eylül’de açılmış olacak.)

  En detaylı bilgiye başvurmayı planladığınız programın sayfasından ulaşabilirsiniz. Lisans öğrenimizini %100 İngilizce görmediyseniz TOEFL veya IELTS sınavlarının birinden istenen puanı almanız gerekebilir.

  Biraz daha araştırmacı olursanız bu soruların cevabını siz de bulacaksınız.

 5. Dilek diyor ki:

  Merhaba,
  başvuru ücreti olan 900 SEK tek sefere mahsus mu alınıyor yoksa her okul/program başvurum için ayrı ayrı ödemek zorunda mıyım?
  Teşekkürler.

 6. H diyor ki:

  900 kron olan basvuru ucreti yalnizca bir defaya mahsus odeniyor. Basvurular havuzda toplandigi icin universiteler belgelerinize bu havuzdan ulasiyor.

 7. Dilek diyor ki:

  Peki sizce KHT,Chalmers,Lund gibi okullarda master için toefl puanı yüksek olması burs bulmak için en önemli kriter midir?İngilizce puanı olmadan kabul eden okullar,kendi İngilizce hazırlık programları olan olduğunu okumuştum;onlar hangileri bir fikriniz var mı?Bİraz araştırdım tek tek okullara baktım ama buna ilişkin bir şey bulamadım.
  Teşekkürler.

 8. H diyor ki:

  Şimdi burada bir ayrım yapmak lazım. İngilizce yeterlilği, diploma notu vs gibi şeyler okulların doğrudan ilgilendiği konular. Öğrenci seçiminde öne çıkan şeyler bunlar.

  Burs için en basitinden bir niyet mektubu isteniyor ve neden bu bursu istediğiniz soruluyor. Öncelik okuldan kabul almakta kısacası.

  İngilizce puanı olmadan öğrenci alan bir program var mı ben de bilmiyorum ama İngilizce yeterlilik belgesi şu an için standart prosedür dahilinde benim bildiğim kadarıyla.

  Burs konusunda biraz daha net araştırma yapmalısınız. İsveç Enstitüsü dışında artık üniversiteler de burs vermeye başladı.

 9. Dilek diyor ki:

  Tekrar teşekkürler çok sağolun.Siteyi kurmanız ben ve ben gibiler için çok yararlı olmuş.Kolay gelsin.

 10. Dilek diyor ki:

  Başvuru ücreti 900 SEK ne kadar süre için geçerli acaba?Sadece ücretin yatırıldığı sene için mi?

  • H diyor ki:

   Başvuru ücreti yalnızca başvurunun yapıldığı dönem için geçerli. Her başvuru aşamasında tekrar para yatırılması gerekiyor.

 11. Itır Demir diyor ki:

  Merhaba,

  Yazdığınız tarihler, ücret vs.. doktora programları için de geçerli mi? Bu konuda bir bilginiz var mı?

  Teşekkürler.

 12. Damla diyor ki:

  Merhaba, yazılarınızın hepsini okudum. Daha öncesinde araştırma da yapmıştım. Sizin bilgileriniz de oldukça faydalı oldu, teşekkürler.
  İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunuyum. Tüm dersleri İngilizce aldık. %100 İngilizce şartını karşılıyor muyum bilemiyorum. Transkriptimde ve mezuniyet belgemde göremedim, net bir bilgim de yok. Bir bilginiz varsa paylaşmanızdan mutluluk duyarım.
  Bu programdan çok yeni bilgim olduğu için sınav ve belgeleri hazırlamayı yetiştirebilir miyim bilemiyorum.
  Şimdiden teşekkür ediyorum.

  • H diyor ki:

   Öncelikle bu linkteki tüm bilgileri okumanı öneriyorum: http://goo.gl/T0ZiI

   Eğer bu şartlardan birini sağladığını düşünüyorsan İngilizce kriterini karşılıyorsun demektir:
   1. “Students with a Bachelor’s degree (equivalent to a Swedish Kandidatexamen) where English is the main subject.”
   2. “Students with a formal university transcript or degree certificate for their bachelor’s degree where it is clearly stated that the language of instruction for the programme was English.”

   İlk linki incelersen aradığın tüm soruların cevabını bulacaksın. Şimdiden kolay gelsin.

 13. Damla diyor ki:

  Teşekkür ediyorum, tüm başlıkları incelemistim. Ama dediğim gibi transkriptimde ya da mezuniyet belgemde eğitim dili gibi bir ibare göremediğim için emin olamıyorum. Sanıyorum fakülteden bilgi almak daha doğru olacak.
  Birde belgeleri gönderirken illa ki pasaport gerekli mi? Sonrasında da halledilebilir neticede. Bilgilerde pasaport ya da kimliği doğrulayacak bir belgenin olması koşulunu okudum aslında. Ama giden biri olarak sizden bilgi almak istiyorum.

 14. ieguvenel diyor ki:

  merhabalar,

  sakın ama sakın hayatınızın en buyuk hatasını yapıp paranızı ve zamanınızı Isvec te yuksek lisans yapmak la harcamayın, oraları cok iyi bilen birisi olarak tercihlerinizi farklı bir ulkeden yana kullanmanızı siddetle tavside ederim. Buyuk umit ve hayallerle gelipte hayal kırıklıgına ugramak istemiyorsanız Isvec sevdasından kesinlikle vazgecin

  • H diyor ki:

   Nedenlerini de yazarsaniz okuyucular icin daha faydali olacaktir.

 15. Yigit diyor ki:

  Oncelikle yazi cok faydali ve acik bir sekilde bilgilendirici cok tesekkurler emeginize saglik.
  Ben sadece bi seyi merak ediyorum internette de bulamadim cevabini veya dogru bir sekilde aratamamis da olabilirim. Sorum su :
  Isvec’te universitelere sadece eylul ayinda mi ogrenci aliyor, yani basvuru yapma suresi yalnizca ocak ayi icersinde mi oluyor; yoksa aralik- ocak doneminde de universitelere alim oluyor mu eger oluyorsa basvuru suresi hangi zamandir?
  tesekkurler..

 16. H diyor ki:

  Basvuru tarihleriyle ilgili tum bilgiyi asagidakl linkte bulabilirsin:
  http://goo.gl/09cNp

  • Yigit diyor ki:

   yanitiniz icin tesekkur ederim. site yararli oldu bilgi almak acisindan.

 17. mert akman diyor ki:

  Chalmers universitesinde maritime management master ı düşünüyorum. Mezuniyet sonrası çalışma izinleri hakkında bilgi verebilir misiniz acaba.
  bazı ülkeler okuduğunuz bölümle direk alakalı bir iş bulmanız halinde çalışma vizesi veriyor,
  bazıları ise sizin eğitim gördiğünüz bölümle alakalı bile olsa o, işi yapabilecek başka kimsenin ülkede olmaması şartı koşuyor (ingiltere gibi)
  bu şekilde bir kriter var mı , yoksa master bittikten sonra herhangi bir iş bulduğumda çalışma ve oturma izni alabiliyor muyum.
  Şimdiden teşekkürler.

  • H diyor ki:

   Isvec’te yuksek lisans ogrencilerine oturma izniyle birlikte calisma izni de veriliyor hicbir sinirlama olmadan. Ancak bu izin sadece ogrenim suresi boyunca gecerli. 2 yillik bir programa kaydolan bir kisi once 12 aylik oturma iznine basvuruyor, daha sonra uzatmak icin tekrar basvuruyor. Bu 2 yil disinda mezun olduktan sonra herhangi bir oturma ve calisma izni verilmiyor.

   Eger ogrenciyken veya gecerli bir oturma izniniz varken is bulabilirseniz -ki cok zor- ogrencilik icin verilen izin calisma iznine donusturuluyor. Asil olay oturma izni bitmeden is bulabilmekte.

 18. mert akman diyor ki:

  Önceki cevabınız için tekrar teşekkür ederim.
  Bir de başvuru hakkında aklıma takılan bir şeyi sormak istiyorum müsadenizle.
  Başvurularda diploma transkript gibi belgelerin kopyasının noter onaylı olması isteniyor, buna valilikten aposte de vurduracağım noter ingilizce mühür vuramadığından., fakat diğer recommend letter cv ya da eski çalıştığım yerlerden aldığım kontratların da bu şekilde onaylanması gerekiyor mu. soruyorum çünkü noterde yeminli tercümandan tercüme olmadan hiçbir ingilizce evrakı onaylamıyor.

 19. Ayşe diyor ki:

  Merhaba. Sitedeki faydalı bilgiler için çok teşekkür ederim. ABD, İngiltere vs gibi ülkelerde master hakkında çokça bilgi varken söz konusu İsveç olunca pek bilgi bulabilmek mümkün değil. Ben Boğaziçi Üniversitesi’nde okuyorum, Uppsala ve Lund master düşündüğüm üniversiteler. Sanırım bazı üniversitelere 3. yılın sonunda da başvuru yapabiliyor ve şartlı kabul alabiliyoruz, Uppsala Üniversitesi’nin bazı programlarında böyle bir bilgiye denk geldim. Gerçi mezun olmadan yapılacak bir başvuru için kabul almak ne derece mümkündür, orası bilinmez. Kabul aşamasında GRE gibi testlerin herhangi bir etkisi olur mu sizce? GRE belgesi talep etmiyorlar biliyorum ama kabul aşamasında bir artı olur mu bilmek istedim :) İsveç üniversitelerinde tavsiye mektubunun bir önemi yok mu acaba? Sadece notlar, statement of purpose ve cv üzerinden mi değerlendirme yapılıyor?

 20. Dilara diyor ki:

  Merhabe bende üniversite eğitim düşünüyorum A.B. vatandaşıyım fakat Türkiyede yaşıyorum ama hersene gidiyoruz Bulgaristana bi kaç bir yere sorduğumda 3 yıl orada oturdugunuzzu kanıtlamanız lazım diyor böyle bir şey gereklimi yoksa benide A.B. olarak değerlendirip ücretsiz eğitimden yararlanabilirmiyim.

 21. H diyor ki:

  AB vatandaslari icin Isvec’te egitim ucretsizdir ancak lisans programlarinin dili Isvecce oldugu icin Isvecce dil yeterliligini gosteren belge sahibi olmaniz gerekir.

 22. Çağdaş Şenocak diyor ki:

  İyi günler.. Çok faydalı yazılarınız var hepsi için teşekkür ederim.
  Soruma gelirsem;
  Ben İsveç’de yaşayan iki dayımın yanına gitmek üzere çalışma izni başvurusunda bulundum.Esas sorum bununla ilgili değil yanlış anlamayın lütfen.. Ben bu yıl içinde gitmiş olacağım. Nişanlım okulunun son yılında ve yüksek lisans yapacak. Benden dolayı tercihi İsveç olacak. Başvurmak istediği üniversite ile iletişime bu yaz geçmesi gerekli midir ? Başvuruyu 2014-2015 öğretim yılının hangi döneminde yapması gereklidir ? Benim orada çalışma izni almış olmam evli olmamız durumunda kolaylık sağlar mı? Ve son olarak oldu da kabul edildikten sonra İsveç’e gitmeden İsveççe öğrenmesi ne kadar avantajına olur?

  Çok soru sordum kusura bakmayın ve şimdiden çok teşekkür ederim.. İyi günler saygılar..

  • H diyor ki:

   2014-2015 yılı için başvuru tarihleri geçti ne yazık ki. 2014 yılının Aralık ayında 2015-2016 öğrenim yılı için başvurabilir. Başvurular için üniversitelerle iletişime geçmek gerekmiyor.

   İsveççe öğrenmek her açıdan avantaj olacaktır. Her ne kadar iş bulmak zor olsa da İsveççe bilmek bazı şeyleri kolaylaştırır.

 23. adem diyor ki:

  Öncelikle bu sayfada ne varsa okudum ben Türkiye de yeni üniversite kazandım tarih bölümü .yüksek lisans ve doktorayı İsviçre de yapmayı düşünüyorum isviçrede acaba tarih bölümü ya da Sanat tarihi alanında doktara yapabilirmiyim o bölümlerin yüksek lisans ya da doktorası varmı??

 24. Melike diyor ki:

  Merhaba,
  İsveç’te 1 yıllık master programları sonrasında doktoraya devam edilebiliyor mu? Yoksa bu programlar akademik kariyer düşünmeyen kişilere yönelik özel sektöre hazırlayıcı programlar mıdır?

 25. L. diyor ki:

  Merhabalar ben İTU de Fizik müh son sınıf öğrencısıyım,Chalmers Teknikte management uzerine master yapmak ıstıyorum entry requirements ta ortalamayla ılgılı hiç birsey soylemıyor.Ortalamam da 2.20 suan ve IELTS 7.Bazı sıterlerde ısvecte master ıcın mınımum 3 ortalama lazım seklınde seyler okudum.Ne kadar dogrudur acaba?benım basvurum bır vakıt kaybımı olur sızce?Turkıyedekı okulları tanıyıp,zor bölüm ve okuldan gelenlere bıraz esneklık tanıyorlarmı ortalama konusunda acaba? Bılgılendırırsenız cok sevınırım=) tesekkurler!

  • H diyor ki:

   Basvuru yapmadan nasil sonuclanacagini bilmek zor o yuzden aklinizda Isvec’te yuksek lisans varsa basvuru yapmanizda fayda var. Chalmers, teknik anlamda ileri gelen universitelerden biri. Kabul alirim veya alamam diye dusunmeden basvurmanizi oneririm Aralik/Ocak ayinda. Okullarin belirledigi bir ortalama bulunmuyor, sansiniz diger basvuru sahiplerinin ortalamalarina bagli aslinda.

 26. Burak diyor ki:

  Merhaba,
  Master programı için başvurmayı planlıyorum.
  1- Öncelikle evliyim ve eşimle birlikte gidebilir miyim ?
  2- Eşim de oturum ve çalışma izni alabilir mi ?
  Tüm bilgilendirme için teşekkürler.Çok faydalı bir yazı olmuş emeğinize sağlık.

 27. eda diyor ki:

  Merhaba sevgili H,
  Benim de bir sorum olacak umarım cevaplama fırsatı bulabilirsin. isveçte yüksek lisans için mezuniyetin şart olmadığını son senedeki öğrencilerin de başvurabildiğini okudum okulların internet sitelerinden, ama bursu kazanmak için bu konuda nasıl bir kriter göz önünde bulunduruluyor onunla ilgili bir bilgi bulamadım. yani mezun olmayan öğrencilere de burs çıkma imkanı var mıdır? (söz konusu burs swedish institude bursu)

  • HK diyor ki:

   Mezun olmadan da burs başvurusu yapılabilir. Okullar için geçerli olan tüm şartlar burs için de geçerli.

 28. abdullah diyor ki:

  hocam sizinle iletişime gecebilecegim bir numara var mi

  • HK diyor ki:

   Ne yazık ki numaramı paylaşmam mümkün değil. Bireysel olarak danışmanlık veremiyorum.

 29. baki diyor ki:

  Merhabalar, yazınız için teşekkürler.
  Siteye baktığımda her şeyin online olduğunu görüyorum, fakat (gözümden kaçmış olabilir) kendilerine posta ile göndermem gereken şeyler de var mı? Varsa normal bir posta ortalama kaç günde ulaşıyor. Teşekkürler.

 30. Anonim diyor ki:

  Merhaba,

  Çok öğretici bir yazı olmuş, içtenlikle teşekkür ederim. Bayadır araştırıp okumama rağmen şu yazıyla bile bi iki şeyi yeni öğrenmiş oldum. Ama hala aklıma takılan yine bir iki şey var, hali hazırda İsveç’te yüksek yapmış biri bulduğum için (sanıyorum) sormak istiyorum. Cevaplarsanız çok sevinirim:

  1- Ben şu anda Odtü’de Endüstri Mühendisliği okuyorum. 3. sınıftayım ve muhtemelen Erasmus yapacağım ve okulum 1 sene daha uzayacak. Bu sebeple başvuru için daha 2 senem olduğundan araştırıyorum fakat yine de çok bilgiliyim diyemem. Özellikle bir EM olarak hangi programlara başvuracağımı / başvurabileceğimi hala tam anlayamadım. Yüksek olarak alanımla alakalı gördüğüm (benzer dersleri aldığım) hemen hiçbir okulda / bölümde “istenilenler” kısmında Endüstri’yi göremiyorum çünkü sanıyorum Avrupa’da pek karşılığı yok. En fazla “Mechanical Engineering or equivalent” tarzı şeyler okuyorum. Özetle, bana bir EM olarak önerebileceğiniz bölüm, program var mıdır?

  2- Aklımda uzun süredir İsveç var. Aslında sadece İsveç değil Norveç, Finlandiya ve Danimarka’yı da eş zamanlı olarak araştırıyorum. Bu ülkelerden birinde yüksek yapmak istiyorum anlayacağınız. Bunun asıl sebebi insan haklarına değer verilen ve iş yaşam dengesini sağlayabileceğim bir ülkede yaşamak istemem. Bu konuda, yani yazıdan bağımsız sanıyorum İsveç’de yaşıyorsunuz ya da en azından orada bir süre bulundunuz; İsveç’de yaşamayı önerir misiniz? Dediğim gibi ben genel olarak kavga gürültü ortamından, fikirlerimizi rahatça ifade edemediğimiz bir ortamda yaşamaktan sıkılmış durumdayım. Sadece bu sorunu aşabileceğim ortamda bile barınabilirim diye düşünüyorum, beklentilerim düşük. Fikirlerinizi belirtirseniz sevinirim.

  İyi bloglar,
  U.

  • HK diyor ki:

   1. Buradaki muhendislik programlari Turkiye’den biraz daha degisik, o yuzden benzer programlar olmayabilir ancak daha spesifik programlar mevcut. University admissions sayfasinda “Subject” kisminda “Technology” ve “Materials, Construction and Manufacturing” basliklarini secerek arama yapman halinde sanirim sana yakin bolumler cikacaktir.
   https://www.universityadmissions.se/intl/search?period=HT_2015

   2. Eylul 2010’dan beri Isvec’te yasiyorum. Egitimimle ve yapmak istediklerimle ilgili bir is bulamadim ancak kotu de olsa bir faturalarimi ve kirami odeyen bir isim var. Vatandasligimi aldiktan sonra baska bir AB ulkesinde calismayi dusunuyorum. Isvec’te kalmayacagim.

   Sorunun dayandigi 2 temel nokta var:
   A. Isvec’te parayla okumak
   B. Isvec’te burslu okumak

   Bugunku tecrubem ve yasadiklarima dayanarak para vererek Isvec’te okumayi mantikli bulmuyorum. Mezun olunca is olanaklari cok kisitli, yabanci olarak sadece IT ve yazilim alaninda egitimi olanlar is bulabiliyor. Sosyal bilimler okuyup Turkiye’ye donmek zorunda olan bircok kisi gordum. AB’de genc issizligi en yuksek olan ulkelerden biri Isvec.

   Para vererek okuduktan sonra herkes bu yatirimin bir geri donusu olmasini bekler dogal olarak. O yuzden muhendislik egitimini Isvec’ten daha iyi veren ve Isvec’ten nufus ve ekonomi olarak daha buyuk olan AB ulkelerini arastirmakta fayda var. En tipik ornek Almanya ve Avusturya muhendislik icin. Buyuk ekonomi demek daha cok is imkani demek. 9.3 milyon nufuslu Isvec buyuk bir ekonomi degil yabancilar icin.

   Iskandinav ulkeleri disindaki alternatifleri arastirmakta her zaman fayda var. AB’deki tum buyuk sehirler guvenli ve yasanabilir yerler. O yuzden Norvec, Isvec ve Finlandiya Turkler icin cok iyi secenekler olmayabilir. Is bulamadiktan ve para kazanamadiktan sonra sakin ve yasam standartlari yuksek bir ulkede yasamak pek bir anlam ifade etmeyebilir.

   • Anonim diyor ki:

    Anladım. Zaten İsveç paralı eğitimde benim için özel bir kategoride idi. İskandinavya ülkesi olduğundan bi şekilde ödenir diye düşünüyordum. Burs alma gibi bi durumum da yok çünkü Türk bursu sadece sosyal bilimleri kapsıyormuş. Okulların verdiği burslar da genel olarak yüzde 30 civarında, yeterli denemez.

    Dediğinizi az çok farkındaydım aslına bakarsanız, hatta geçenlerde İsveç’in özellikle göçmen alımı sebebiyle büyük işsizlik oranlarını gördüğünü ve 2030 yılı itibariyle üçüncü dünya ülkesi kategorisine geçebileceği ile ilgili bir BM raporu okumuştum ama sadece İsveç’e özel gibi duruyordu bu durum. Yani aynı şeyleri örneğin Norveç için de söyleyebilir misiniz gerçekten? Çünkü Norveç’in refa düzeyini oldukça abartarak övüyorlar. Üstüne kabul alırsanız zaten paralı eğitim diye bir şey yok, ödeme de yapmamış oluyorsunuz. Gelir dengesi sebebiyle insanların daha kolay mesleklere yöneldiğini ve bu sebeple örneğin dışarıdan mühendis aldığını duymuştum. Kısacası İsveç’in bu durumu diğer İskandinayva ülkeleri için de geçerli midir? Ayrıca açıkcası Türk düşmanı bi Almanya’da yaşamak istemiyorum, yine de araştırdığım ülkeler arasında çünkü eğitimi ücretsiz ve zaten Norveç, Finlandiya, Danimarka ve Almanya dışında eğitimin ücretsiz olduğu bir Avrupa ülkesi yok.

    Fakat tavsiyeniz üzerine (paralı eğitimde) Avusturya’yı da araştırmaya başlıyorum. İlginiz için tekrardan teşekkür ederim.

 31. Tuğçe diyor ki:

  Öncelikle bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ediyorum oldukça faydalı ve yardımcı bilgiler hepsi. Şubat ayında Gothenburg’a üniversitede research assistant olmak üzere gideceğim. Maaşım olacak fakat maaşımı çalışmadan önce vereceklerini düşünmüyorum ( Türkiye’de bu şekilde olduğunu bildiğim için). Dolayısı ile ilk ay geçimimi sağlamam için ailemden bir miktar almam gerekiyor. Memur çocuğu olduğum için onları çok da sıkıntıya düşürmek istemiyorum. Zaten halihazırda bir çok masraf yapacağım onlara. Bir aylık gideri tam olarak kestiremiyorum sizin yazınız da 2012 de yazılmış olduğunu ve bu zaman diliminde de bir çok şeye zam geldiğini düşünerek size danışmak istedim. Ev kirası haricinde sizce minumum bir yaşamla ( sigara kullanıyorum) yanımda ne kadar bulundurmalıyım?
  Cevap verirseniz çok memnun olurum. Şimdiden teşekkür ederim.

 32. Hbbckr diyor ki:

  Merhaba. Ben inşaat mühendisliği okuyorum ve nişanlı yim. Nişanlım İsveçte yaşıyor evlendikten sonra ben de oraya gideceğim. İsveç malmö de bolumumle alakalı bir iş bulma şansım nedir sizce. Şu an ingilizce kursuna gidiyorum b2 seviyesinde ingilizce orada yasam için ve yukseklisans için yeterli olur mu.

  • HK diyor ki:

   Ne yazık ki İsveççe bilmeden iş bulmak nerededeyse olanaksız. Kalifiye olmayan işler (temizlik vb) bulabilirsiniz ancak bunun tatmin edeceğini pek düşünmüyorum.