Biri ADSL abonesi olmayın!

Bu yazının anafikrini baştan belirteyim: Sakın Biri ADSL abonesi OLMAYIN. Sebeplerine biraz sonra geçeceğim ama önce hikaye kısmını bir anlatayım. Ayrica iphone 5 de almayın, Rize turist çayı da içmeyin.

Ağustos 2009’da Biri ADSL abonesi olduk. O tarihten önce ADSL hizmeti Türk Telekom tekelinde olduğundan o şirketten hizmet alıyorduk. Ardından tekelin kalkması, internet hizmet sağlayıcıların sayısının ve tarifelerin artmasıyla birlikte Türk Telekom aboneliğimizi sona erdirme kararı aldık ve aynı gün Türk Telekom kapatma talebimizi sorgusuz sualsiz yerine getirdi. İptal kararı aldığımız gün ADSL hizmetini iptal ettirebildik.

Kısa bir süre araştırmadan sonra o dönemde Koç.net Haberleşme Teknolojileri ve İletişim Hizmetleri A.Ş. adı altında faaliyet gösteren Biri ADSL’den hizmet almaya karar verdik. Başvuru yaparken de hiçbir taahhüt altında kalmadan kullanabileceğimiz Özgür Biri tarifesini seçtik. 7 Ağustos 2009‘dan 20 Eylül 2012’ye kadar sorunsuz hizmet aldığımız Biri ADSL, 2010 yılında Vodafone Türkiye’ye satılarak Vodafone Net İletişim Hizmetleri A.Ş. adını aldı ve halen hizmetlerine bu isimle devam ediyor.

Bu kısa hikayenin ardından 20 Eylül 2012 tarihinden itibaren yaşadıklarımızı aktarmak istiyorum. Biri ADSL annemin ev telefonu üzerine kayıtlı olduğu için annem 0216 556 10 20 numaralı Yardımcı Biri Hattını arayarak aynı gün hizmetin kapatılmasını ve aboneliğin iptal edilmesini istedi. Müşteri temsilcisinin kendisine söylediği şekilde nüfus cüzdanı fotokopisi ve iptal talebini içeren imzalı dilekçesini 0216 556 31 73 numaralı faksa aynı gün saat 15.10’da gönderdi. Aramanın ardından internet hizmeti durduruldu ancak ADSL sinyali kesilmedi ve abonelik iptal edilmedi. İşlemin birkaç gün sürebileceğini düşünerek 20 ve 21 Eylül tarihlerinde aboneliğimizin iptal edilmesini bekledik.

Kendi modemimizden ADSL sinyalinin devam etmesi üzerine 24 Eylül Pazartesi günü tekrar Yardımcı Biri Hattını aradık ve iptal talebimizi yineledik. Müşteri temsilcisi gönderdiğimiz faksın kendi sistemlerine henüz girmediği ve kendisinin bu faksı göremediği yalanını söyledi. Yalan olduğunun ortaya nasıl çıktığına birazdan geleceğim.

25 Eylül Salı günü hala sinyal aldığımızı fark edince Yardımcı Biri Hattını tekrar aradık ve bu tarihten itibaren tüm görüşmeleri annem adına ben yaptım. Aldığımız yanıt iptal talebinin gerekli birimlere yönlendirildiği ve beklememiz gerektiği şeklindeydi. Burada detaylarına girmeyeceğim ancak müşteri temsilcisi ikna edici hiçbir şey söylemedi. Beklemekten başka yapabilecek bir şeyimiz olmadığını ve kendisinin iptal talebimizi içeren faksı sistemde görmediğini şeklinde bir açıklama yaptı. 10 dakika süren yüksek sesli bir tartışmadan sonra telefonu yüzlerine kapattım. Çünkü iptal talebinin bu kadar zaman alacağını düşünmedim ve kesinlikle kötü niyetli oldukları kanaatine vardım.

Aboneliğin halen iptal edilmemesi üzerine 26 Eylül Çarşamba günü konuştuğum müşteri temsilcisi sistemden iptal talebinin aşamalarını bana aktarırken iptal talebimizi içeren faksın kendi sistemlerine 24 EYLÜL PAZARTESİ günü girdiğini belirtti ve Pazartesi günü anneme söylenen yalanın ortaya çıkmasını sağladı. Bu konuşmada da farklı herhangi bir şey söylenmedi ve İPTAL TALEBİNİN 20 EYLÜL PERŞEMBE GÜNÜ YAPILMASINA, ÖDENMEMİŞ HİÇBİR FATURA OLMAMASINA VE YERİNE GETİRMEKLE YÜKÜMLÜ OLDUĞUMUZ HİÇBİR TAAHHÜT BULUNMAMASINA RAĞMEN iptal işleminin birkaç gün daha sürebileceği belirtildi.

27 Eylül Perşembe günü Yardımcı Biri Hattını tekrar aradım ve aynı şeyleri söyledim. Müşteri temsilcisi talebimin hızlandırılacağı ve gerekli birime tekrar bilgilendirme yapacağını belirtti ve birkaç gün daha beklememiz gerektiğini, abonelik iptal edilir edilmez hat sahibinin cep telefonuna bir kısa mesaj gönderileceğini söyledi. Bunu takiben aboneliğin iptal edilmemesi halinde Tüketici Sorunları Hakem Heyetine gideceğimi ve hakkımı orada arayacağımı bildirdim.

28 Eylül Cuma günü yaptığımız konuşmada, Eylül dönemi faturasının ödendiğini, bir sonraki fatura kesim tarihinin 30 Eylül olduğunu ve Ekim ayı için herhangi bir fatura gönderilmesi halinde bu faturayı ödemeyeceğimizi beyan ettim. Müşteri temsilcisi internet hizmetini 20 Eylül’den itibaren kullanmadığımız için herhangi bir fatura gönderilmesinin mümkün olmadığını söyledi ki hiç inanmadım.

Bu son konuşmanın ardından Ordu ili Tüketici Sorunları Hakem Heyetine giderek yukarıdakilerin tümünü anlattım. Bana kanun önünde çağrı merkezi kayıtlarının ve faksın yasal olarak hiçbir hükmü bulunmadığı, iptal talebini iadeli taahhütlü mektup yoluyla yapmam gerektiği söylendi. 28 Eylül Cuma günü postaneye giderek iptal talebini ve yukarıdaki süreci içeren dilekçeyi iadeli taahhütlü olarak gönderdim. Hakem heyetinin ihtarname olarak adlandırdığı bu dilekçenin işleme alınma tarihinin karşı tarafa ulaştığı tarih değil benim gönderdiğim tarih olan 28 Eylül olduğunu da öğrendim. Yani 28 Eylül tarihinden sonra Biri ADSL tarafından tarafıma herhangi bir fatura kesilmesi halinde bunun haksız olacağı apaçık ortada.

Son olarak söylemek istediğim şey, özel şirketlerin halen vatandaşa haksız muamele yapmaya devam ettiği ve tüketiciyi koruma mekanizmalarının halen yeterince kapsamlı uygulanmadığı.

Avrupa standartlarını yerleştirmeye çalışan bir bürokrasi(!), şirketlerin haksız uygulamaları karşısında tüketiciyi koruyacak biçimde caydırıcı bir mekanizmayi hala kuramamış. Tüketiciler halen şirketlerin tek taraflı akıl almaz küstahlıklarına maruz bırakılıyor.

Kendimde şikayet etme hakkını görebiliyorum çünkü bir müşteri olarak 3 yıldan fazla bir süre bu şirketten hizmet aldım ve aksatmadan tüm faturalarımı ödedim. O yüzden bu şirketin iptal talebimi en kısa sürede ve en hızlı şekilde yerine getirmesi gerekirdi. En kısa süre olmasa dahi 1 haftada bu süreç sonuçlanmalıydı.

Eski bir Apple çalışanı ve şimdi girişimci gurusu olan Guy Kawasaki’nin “Girişimcinin Elkitabı” isimli kitabında yazdığı üzere: Mantık ve sezgilerinize ters gibi gözükebilir ama müşterileriniz için bir de güvenli ve kolay son adım imkanı sağlamak zorundasınızdır. Bu da müşterinizin sizinle ilişkisine son vermesini kolaylaştırmaktan başka bir şey değildir. Örneğin, DVD abone hizmetleri sunan Netflix’in müşterisinin abonelik hizmetini kesmesi için 5 dakikalık dostça ve kolay bir süreci vardır. Bu da insanların, şirket ile son bir olumlu deneyim yaşamalarını sağlar. Gerçekten de eski müşterilerinizin hakkınızda ‘Netflix bana göre değil, ne de olsa o kadar çok DVD izlemiyorum.’ demeleri ‘Aboneliğimi bozmak için telefonda bir saat kadar boğuşmam ve kredi şirketimle de üç ay savaşmam gerekti. Bir daha asla Netflix kullanmayacağım.’ demelerinden çok daha iyidir. Dahası, Netflix’in ayrılma prosedürünün kolaylığının, eski müşterilerinin birkaç hafta sonra Netflix’ten dostça bir e-posta almalarının ardından yeniden abone olma isteklerini canlandırdığı gözlenmiştir. [1]

Yukarıdaki alıntının ardından bu yazıyı tek cümleyle özetleyecek olursam diyeceğim şudur: BİRİ ADSL ABONESİ OLMAYIN. PİYASADAKİ DİĞER İNTERNET HİZMETİ ALTERNATİFLERİNİ ARAŞTIRIN.

Hala profesyonelleşememiş bir şirketten hizmet alıp mağdur olan bir müşteri olarak konuştuğum herkese her platformda bu olayı anlatacağımı beyan ediyorum.

[1] Guy Kawasaki, Girişimcinin Elkitabı, Kapital Medya Hizmetleri A.Ş., İstanbul, 2007, s.186-7

1. Güncelleme: 23 Mayıs 2013
Yazım 10 ayda 3000 tekil ziyaretçi tarafından okundu ve “Biri Adsl” yazarak aratıldığında   google.com’da altıncı, google.com.tr’de dördüncü sıraya çıktı. Geçtiğimiz hafta da şirket avukatları tarafından tarafıma noter yoluyla bu yazıyı kaldırmam yönünde bir ihtarname gönderildi. Yazıyı kaldırmayı düşünmüyorum. Bu yazının amacı yaşanan olumsuz tecrübeyi tüm olan biteniyle aktarmaktı. Şirketi aşağıladığımı ve kendilerine hakaret ettiğimi de düşünmüyorum.

Biri Adsl hakkında diğer şikayetleri okumak için:
Ekşi Sözlük’teki Biri Adsl başlığı için buraya, Şikayet var sitesi için de buraya tıklayın.

2. Güncelleme: 24 Mayıs 2013
Adsl hizmetinin nasıl iptal edilebildiğine dair yazıma ve iptal dilekçesine bu linke tıklayarak erişebilirsiniz.

Bu yazı 36325 defa okundu.

This entry was posted in Karalama and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Biri ADSL abonesi olmayın! başlıklı yazıya 54 yorum yapılmış:

 1. SEVAL KILIÇALAN diyor ki:

  Biri Adsl almak isteyenler,kesinlikle almasınlar…Çekim sıfır,hizmet yok….Vodafone da aynı,çok pişmanım aldığıma ve şimdi çıkmak için uğraşıyorum

  • erkan sugan diyor ki:

   aynı sorunları duyunca kanım dondu. bir an paranoya yaptığımı düşünmüştüm ancak vodafone yani biri internet koçnet le birlikte insanları resmen salak yerine koyuyor. bu kadar adi ve kalitesiz bir hizmet anlayışı yok. gerçekten yukarıda yazılı şikayetler birebir aynı hatta aksiği var fazlası yok kesinlikle.
   insanlara tek tavsiyem bizim gibi mağdur olmak istemiyorlarsa kesinlikle vodafone-biri-koçnet iletişimden uzak dursunlar. ben haftalardır ne dilekçeler ne fakslar yolladım. şimdi telefonumu bile açmıyor şeref yoksunu dolandırıcılar bunlar.
   Dilerim tez elden batar firmaları. Dolandırıcılar.

  • ahmet kaya diyor ki:

   biri adsl iptali için 216 556 10 20 aradım ve müşteri hizmeterinde görüştürğüm bey
   numaraya kayıtlı olan kişinin sesli onayı ile iptal ediecegini söyledi ve ertesi gün tekrar aradık müşteri hizmeterini hat sahibini ile görüştürdüm ve onay verdik müşteri hizmetlerdinden bayan cebinize bir mesaj gelecek ve iptal gerçekleşecek dedi , mesaj geldi, aynen yazıyorum ( sn abonemiz iptal talebinizin geçerli olabilmesi için iptal dilekçesi ve kimlik fotokopinizi 10 gün içinde vodofone.net merkeze posta yolu ile göndermelisiniz) tekrar müşteri hizmeterini aradım bana iptal dilekçe ve kimli k fotokopi ile ( Vodafone tedek Aş. Kod-A arşiv binası İTOB Organize Sanayi Bölgesi Ekrem Demirtaş Cad. No:42Tekeli, Menderes/İzmir) buraya posta ile göndermemi söyledi . dedim email atayım veya faks çekeyim yok olmaz prosedür böyle dedi ve gerçekten çıldırdım . olmaz böyle bir eziyet

 2. ercan diyor ki:

  amam sakın çok ama çok pişmanım. rezillik kesinlikle almayın vede heryerde yayınlayın

 3. tülay diyor ki:

  hayatımda gördüğüm en adi şirketlerden biri biri internet 1 aydır iptal için uğraşıyorum sakın sakın aklı olan abone olmasın olduysa elini verdi ve kolu koptu bilsin

 4. Serdar diyor ki:

  Tüketici Hakem kısmı oldukça faydalı bilgi olmuş.
  Bundan sonra iptal dilekçelerini bu yöntemle de göndereceğim

 5. hasan diyor ki:

  bende aynı sürecin ortalarındayım. başvuruyu mail ile alıp halletmişlerdi. şimdi iptal için çektirdikleri yukarıda.
  siz siz olun biri adsl kullanmayın. geçtiğime pişman ettiler çoktan.

 6. Tekin Dursun diyor ki:

  Arkadaşlar : Yukarıdaki yazı benzer şekilde benimde başıma gelmiş olup; işin ortalarındayım.
  İnsanı sinir hastası yapmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Ancak yinede : İPTAL konusunda sonuç alamıyorsunuz.. Yorumlara ve BİRİ ABONESİ KESİNLİKLE OLMAYIN önerilerine katılmaktayım. Bilgilerinize..

 7. Osman TÜRK diyor ki:

  Ben de yukarıda açıklanan sıkıntıların benzerini kat kat yaşıyorum. Fiber optik altyapısı olan yeni bir adrese taşındım. Nakil işlemim tamamlanalı 12-13 gün olmasına rağmen hala internet hizmeti alamıyorum. Bu gün iptal başvurusu yaptım. Bakalım kaç gün sürecek…

  • buse özel diyor ki:

   o kadar haklısınızkıhepınız tek tek ben türktelekom ttnet iptal evrak churn işlem birimindeyim vodafone net ıle yaptıgım tartısmaların haddı hesabı yok

   • emre diyor ki:

    buse hanım beni kandırdınız smile’ı bıraktım bakalım ttnet nasıl:) şirketinizin ikna etme potansiyeli 10+ umarım internet hizmetide öyledir..

 8. halil örümcek diyor ki:

  aman arkadaşlar kesinlikle almayın, alırsanız ananızdan emdiğiniz sütü burnunuzdan getirirler, eğer işkence görmek istiyorsanız hemen alın, dünyaya geldiğinize pişman etsinler.

 9. Semih diyor ki:

  iptal başvuru formuna ne yazıp yolluyorsunuz bende iptali için uğraşıyorum kaç gündür bana yardımcı olursanız sevinirim arkadaşlar…

 10. simge diyor ki:

  ben iptal dilekçesi göndereceğim hangi adrese göndermem gerektiği hakkında bana yardımcı olur musunuz acil olarak ?

 11. H diyor ki:

  Iptal dilekcelerini bu adrese gonderebilirsiniz:

  Vodafone Net İletişim Hizmetleri A.Ş.
  Ünalan Mah. Ayazma Cad. Çamlıca İş Merkezi B3 Blok
  34700 Üsküdar İSTANBUL

 12. Ayhan Karacaoglu diyor ki:

  şimdi bunları okuyunca ben de şaştım kaldım. bana yapılan numaralar da aynı. Aboneliği telefonla iptal ettirdim. sonra kendi inisiyatifleriyle acmıslar ve bana 2 fatura gönderildi. aradım neden actınız dedim. biz size sms gönderdik dediler. sms de ne diyormuş? abonelik aktivasyonu istemiyorsanız evet veya hayır deyin. peki dememişsem açarmısını? eger sözkonusu Vodafon net ise açarlar. Kaldı ki sms de gelmedi. Düşmanıma bile tavsiye etmiyorum. siz anlayın gerisini.

 13. Murat YÜKSEL diyor ki:

  Arkadaşlar Biri.com Abonesi olacaksanız şimdiden geçmiş olsun allah yardım etsin. Aboneliğinizi kesinlikle iptal ettiremiyosunuz. 40 türlü pürüz çıkarıyorlar. müşteri hizmetleriyle görüşüyosunuz, dilekçe kimlik fotokopisini 10 gün içinde göndermeniz gerekiyor diyolar. gönderdim 17 gün olmuş ne hikmetse posta hala istanbulda bekliyor. PTT kargoyladamı anlaşmalılar nedir. Sonrda yok süreniz bitti aboneliğinizi tekrar açıyoruz diyorlar. Aman ben düşütm siz düşmeyin barii bunların eline

 14. Batuhan Tarık Yılmaz diyor ki:

  Bizde 1 aydır iptal etmeye çalışıyoruz ama olmuyor hep bi pürüz var diyorlar. Ne bicim hizmet bu.dava acsan daha cok paran gidecek, insanları sömürüp duruyorlar

 15. İLHAN ÇOLAKOĞLU diyor ki:

  Olayları hiç uzun uzun yazmayacağım .Buna zamanım olmadığı gibi gerekte duymuyorum. Sadece yetkililerine lanet olsun , Allah kahretsin diyorum.Kesinlikle hiç kimseye de Biri.com aboneliği tavsiye etmiyorum, uzak durun diyorum.

 16. Necla diyor ki:

  Biri ADSL tam anlamı ile soyun yapıyor iptal edilmiş olan hat için 150 TL’lik fatura çıkartmışlar
  nasıl bir belaya bulaşmışım amman diyorum amman kimse bulaşmasın bu firmaya

 17. turgut diyor ki:

  Boyle her yerde yorum yapan biri degilim ancak tum yaziyi ve yorumlari eksiksiz okudum. Su an iptal surecindeyim. Fax yoluyla tercih etmiyoruz silik cikiyor okunmuyor kabul görmüyor diyorlar. En garantisi posta yolu elbette.3 aydir odemedim hattimi durdurdular. Özellikle acmadim fatura gelmsin diye ve odedigim gibi otomatik açılmis. Odemeden 3 dk sonra aradim halbu ki.. bakalim bana fatura da cikaricaklar her bisi yapicaklar. Gercekten lanet bir şirket. Ttnet e sitem ederken beterini bulduk.

 18. Hasan Basmaz diyor ki:

  Ben de 4 yıldır biri abonesiyim. Sorunsuz olarak kullandığımdan İptal ettirmek girişiminde bulunmadım. Neden böyle bir şey yaptıklarını anlayamadım. Peki şimdi başka şirkete geçmek istesem iptal edemeyecek miyim?

  • H diyor ki:

   Benim de kullanici olarak bir sikayetim yoktu ancak farkli sirketlerin sunduklari kampanyadan yararlanabilmek icin iptal ettirmeyi sectim. Ayni hizla internet kullanip neden daha fazla para odeyeyim ki?

 19. Nadir diyor ki:

  Aynı sorunlarla karşıkarşıya kaldım dilekçeyi yolladım kimlik fotokopisini yolladım kargo aynı zarfta teslim etti fakat kimlik fotokopisi yok diye oyalayıp duruyorlar faks yolladım yine almamışlar Allah nasıl biliyorsa öyle yapsın bu firmayı aman bulaşmayın.

 20. Yalcın diyor ki:

  2aydır uğraşıyorum iptal için 20 defa aradım cakısanlar sürekli oyalıyor yalan söylüyorlar aman elinizi veripte kolunuzu kaptırmayın azımı bozmamak için kendimi zor tutuyorum ya sabır

 21. dogukan diyor ki:

  aynı sorunları bende yaşamaya başladımkendimi dolandırılmış hissediyordum.10 gün içinde nereye posta atacaz .çok kızgınım .uzak durun…

 22. mehmet diyor ki:

  aman kardeşim uzak durun ocak ayından beri iptal etmeye çalışıyorum daha değil internetini vodafon cep telefonu hattını kullanmıyacam insanları nasıl oyalıyıp kandırıyorlar birinin dediği diğerini tutmuyor sonradan benim gibi çok ah çekersiniz

 23. Nursel diyor ki:

  Aynı sorunları bende yaşıyorum.abone olurken eve gelip işlemleri yaptılar ama kapattırmaya gelince aynı sorunları bende yaşadım hala yaşamaya devam ediyorum . Bir türlü iptal ettirmedim . Durmadan dilekçe gönderiyorum olmadı faks gönder ulaşmadı

 24. şükrü başdemir diyor ki:

  2 senelik kampanyam bitdi bende arkadaş gibi iptalini isdedim bana bu ayki fatura ödendikden sonra 30 son dediler sonra mesaj geldi ipdal dilekcesi göndermem için ondan sonra iptal olcanı söylediler hangi cağda yaşıyoruz internet kullanıyoruz internetle devlet işleri bile oluyo bize bular postayla dilekce oyalamacılı yapıyolar nasıl iş bu bida kayıt oldum yere çıkış şatlarınıda komak lazım

 25. Furkan diyor ki:

  Aboneliğimizi daha 1 ay önce kapattırdık anlaşma süresi sona erdiği için , memnun değildik zaten abone olurken veya çıkarken bana modemi geri verin diye hiç bir şey söylenmemişti anlaşmada da böyle bir şey yoktu ancak bugün telefonuma 150 TL faturanız gelmiştir diye mesaj geldi aboneliğimi iptal edeli 1 ay olmuş ttnete geçmişim bana onlardan zart zurt fatura geliyor kesinlikle abone olmayın insanları soyuyorlar bir çeşit yasal soygun bu !

 26. yılmaz aydın diyor ki:

  Adamsın..

 27. bülent özel diyor ki:

  aynı şeyleri bizde yaşadık ve halada kurtulamadık yaklaşık 4 aydır sürüyor ve en son olarak 150 tl değerinde bir fatura geldi bu ne faturası diye müşteri hizmetlerini aradık modem parası olduğunu modemin kargo ile taraflarına ulaşırsa bu para iptal olacakmış şimdi de modemi göndereceğim bakalım başka ne isteyecekler.
  KESİNLİKLE ABONE OLMAYIN BİR ÇEŞİT YASAL SOYGUNCULAR BUNLAR

 28. ismail diyor ki:

  KESİNLİKLE ÇOK DOĞRU BİR BAŞLIK VE YAZI, BİRİ ADSL E ASLA ABONE OLMAMAK GEREKİYOR, RESMEN SOYGUNCULAR, ABONE OLMAYI DÜŞÜNEN VARSA KESİNLİKLE VAZGEÇSİN…

 29. Umit diyor ki:

  SLM,
  Bende biri kampanya mahduru durumuna düştüm.
  Elimizi verdik gövdemizi çıkaramıyoruz.
  Hattı bloke etmek anında,dns leri durdurmak anında, hattı boşaltmaya gelince nedense aylarca olmuyor.
  KESİNLİKLE ABONE OLMAYIN.

 30. elif diyor ki:

  biri den kurtulmak imkansız gibi. 2 senedir uğraşıyorum fakat iptal ettiremedim.

 31. Samet Tandoğan diyor ki:

  aynı sorunları bende yaşıyorum an itibariyle. ah bir kurtulsam. Bana izmir’e kargolamamı söylediler. dilekçe ve nüfus cüzdanı fotokopisini. ayrıca neden kargo parasını ben ödüyorum anlamış değilim? daha önce de fatura yüzünden anlamazlık çıktı faks çekmemi istediler. haklıydım neden faks parasını ben ödüyorum? bunlarla ilgili tüketici hakem heyetleri karar almalı.

 32. Pingback: Biri Adsl nasıl iptal edilir? | Hüseyin Karahasan

 33. Burak diyor ki:

  Smile ADSL için de aynı şeyler geçerli zamanında tam 7 ay boyunca kapattırmak için uğraşmıştım. Özel şirketlerin ortak özelliği demekki bu insanlar hizmeti istemediklerinde bile zorla onların parasını almak. Ttneti takdir ettim ilk defa..

 34. Sosyopatyazar diyor ki:

  Biri adsl’ den kesinlikle uzak durun!!! Günde 15, 20 defa internet bağlantısı kesilir… Arıza kaydı oluşturulur… Arıza kaydı sonucu: hiçbir sorun gözükmez… İnternet bağlantınız kesilmeye devam eder… Tekrar ararsınız… Yeni bir kayıt oluşturalım derler… İnternetinizi başka bir firmaya taşımak istediğinizde, önünüze astronomik bir taahüt cezası getirirler… Çağrı merkezi tam bir bela… ‘Taahüt süresinin ne zaman sona ereceği’ gibi basit bir soru karşısında bile, hat sahibinin aramasını isterler… Sinir krizleriyle geçen ayların ardından, lanet gelsin diyip; astronomik taahüt cezasını ödemeyi göze alırsınız… Hep kötü yönlerini aktardım. Peki bunların hiç mi iyi yanları yok? Var, elbetteki var; bikere internetleri çok ucuz, o kadar ucuz ki ödediğiniz 3 kuruş parayla rezil olursunuz… Başka internet sağlayıcılarına nazaran 10, 15 TL az vereyim diye düşünmeyin… O para sağlığınızdan fazlasıyla gidiyor… Sonuç o ki; ”UCUZ MAL ALACAK KADAR ZENGİN OLMAYIN” ;)

 35. Recep diyor ki:

  zamanında ttnet, smile adsl ve son olarakta biri adsl kullanmış biri olarak yorumum; al birini vur ötekine. biri adsl abonesi olduğumuza da pişman olduk, ttnet kullandığımıza da.. yani kısacası türkiye’de doğru düzgün internet sağlayıcı firma yok. son olarak yaşadığım mağduriyet, ttnet firmasına ait.. 5 sene önce iptal ettirdiğim ttnet adsl aboneliğim için geçen ayın sonlarına doğru 54 lira borcum olduğu tebliğ edildi ve son ödeme tarihi 13.09.2013 tarihiydi mecburen ödedik, şimdi o parayı almak için tüketici mahkemesine başvuracağım. btk diye bir kurum var ama ne işe yarar henüz belli değil..

 36. ulubatli hasan diyor ki:

  bende aynı sorunları birebir yaşadım ve iptal ettirdim derken 2 fatura daha ödedim aradan 6 ay geçti ve hala borcunuz var diye çağrı merkezinden telefon alıyorum.Kendim aradığım zaman borcunuz yok diyorlar ruh sağlığımı bozdular resmen…

 37. kaya acar diyor ki:

  Yukardaki arkadaşın tum yazdıklarına aynen katılıyorum çok doğru sakının

 38. Murat D. diyor ki:

  Adsl aboneliği için firmaları araştırıyordum. Biri adsl i epey zaman önce arçelik bayisinde görmüştüm ama biraz araştırayım dedim ve bu yazıya ulaştım. Yazara çok teşekkür ediyorum, benzer bir deneyim yaşamaktan kurtuldum.

 39. uğur diyor ki:

  Değerli arkadaşlar,

  Ttnet bayii de çalışmaktayım. Yapacağınız tek şey eğer sözleşmeniz bittiyse ttnet bayi, ofis yada müdürlüklerden başvuru yapıp ttnete o firmalardan direk geçiş yapabilirsiniz.. Saygılar..

 40. İsa diyor ki:

  Sadece kapattırmak değil ki açtırması da sorun.
  2008-2009 yılları edremitte öğrenciyken bir sene biri adsl alıp kullanmıştık, birinin sağladığı internet ttnetten bariz şekilde daha hızlıydı.
  sene 2011 ve ya 2012, tabi okul bitti istanbula geri döndüm, ttnetin yurtdışı çıkış hızlarından nefret edip değişik firmaları denemek istedim. Buradaki amacım Biri, Superonline, Türknet gibi firmalara kampanyasız abone olup hepsini tek tek denemek. İlk önce biriye internetten başvurdum, gerekli şeyleri faksladım iki gün sonra telekoma gidip telekom adsl hattımı kapattırdım. 13 gün geçti, bağlamadılar. Tabi 13 gün boyunca müşteri hizmetlerinden birisine ulaşana kadar hergün birkaç saat boyunca santrallerinin müziğini dinlemekten tabiri caizse telefon kulağıma yapıştı. Bu 13 gün içinde ancak 5 veya 6 kere müşteri hizmetlerine ulaşabildim, her seferindede işleminizi hızlandırıyorum deyip geçiştirdiler. Daha sonra, çalıştığım yerde odadaki arkadaşı cepten aramışlar ttnet kullanıcısısınız, biriye geçmek istermisiniz diye sormuşlar, meğerse telefon hatlarını ne şekilde meşgul ettikleri anlaşılmış oldu.
  13 gün çok uzun bir süre, telekoma tekrar gittim daha o dakika adsl hattımı tekrar aktif ettiler.
  Şimdi insan şöyle düşünüyor, tamam ttnetin yurtdışı çıkışları rezil, kepaze durumda olabilir ama biri de telefonda bile muhatap bulamazken, interneti biriden de alsam, süperonlinedan da alsam veya nereden alırsam alayım bir arıza durumunda türk telekom santralindeki personel, santral makineleri, sunucuları, kablo yapısı vs.. herşey bu adamların elinin altında ve daha öncesinde gecenin 2sinde santraldeki nöbetçi personele kablo portunu değiştirtmişliğim var :) diğer firmaların böyle bir şansı olduğunu zannetmiyorum.
  Türk telekomda adslimi tekrar açtırdıktan yaklaşık 2 veya 3 hafta sonrasında beni biriden arayıp tamam şimdi biri adsl e geçebilirsiniz dediler, abone olmak bir ay sürüyorsa arıza durumunda ne olacak dedim, diğer firmaların müşterilerini arayıp hatları meşgul ettiğiniz için kendi müşterileriniz size ulaşamıyor, başvurumu iptal edin.

  Şu anda en çok merak ettiğim kablo net ama burada kablo tv tesisatı olmadığından mecburen adsl kullanıyorum.
  Şu anda hala ttnetteyim, interneti kullanan diğer bütün herşeyi kapatınca bile günün hangi saati olursa olsun, amerika üzerindeki oyun sunucularına en iyi ping 220ms, ortalaması 300ms. birde arada bir internet 1-2 saniye duruyor, ping dört haneli uçuk rakamlara çıkıyor ve daha sonra eski durumundan devam ediyor. HL2:DM oynarken benim karakter adamların ekranında internetteki gecikmeden dolayı ordan oraya zıplıyor, çık oyundan bizide şaşırtıyorsun diyorlar. Lag yüzünden bir serverdan banlanmışlığım var :D
  Ayrıca stream video akışları aynı durumda, yurtdışı çıkışları kafasına göre 1-2 saniye donuyor.
  Koskoca Türkiye de adsl üzerinden internet hizmetini doğru düzgün sağlayan bir tane bile firma yok.

 41. alper diyor ki:

  Kesinlikle uzak durun hizmetleri on para etmez internet hızı düsük ve abonelik iptalinde cok sorun çıkartıyorlar hizmeti sona erdirdikleri halde kaç gündür aboneligim dusmedi internet hizmetini alacagım yerden hizmetimi baglatamadım Allah kahretsin hepsini kesinlikle vodafone net kullanmayın..

 42. YASEMİN ELBAN diyor ki:

  selam ben yaklaşık bir yıldan fazla bir süredir vodefonet abeniliği aldım. ( öncelikle bunu ifade etmek istiyorum bana ilk abenlık teklif edildiğine ben TTnet ten başka hat olamdığını bildiğimden paketî kabul ettim. Abone olduktan sonra TTNET en 400 TL ceza yedim. o yetmedi telefon irtibatim kesildi önce telefondandır diye yenî bir cihaz aldım, gene olmadı sonra tamirci getirip bütün telefon kablolarımı değıştirdim ama gene olmadı. Bu arada sürekli Vodafennet müşteri hizmetlerini aradım ama hiç bir zaman muhatab bulamdım. ve internet bağlantım hemen hemen hiç bir gün düzgün bir şekilde bağlanamdım sürekli ya sinyal zayıf yada bağlanti yok. Ve en sonundada bağlantım hepten gitti. ve ben gene müşteri hizmetlerinde muhatab bulamadım. lutfen ilgililer gereğını yapsın yoksa gidip tüketici haklarina şikayet edeceğım…

 43. Mustafa diyor ki:

  Vodafone netten yalın adsl internet başvurusunda bulundum başvurumun ertesi günü Türk telekomdan bağlantımı belirlediler ve 1 gün içinde hattınız açılır dediler 2 gün sonra vodafone dan tarafıma mesaj geldi ve internetimin aktif olduğu yazılıydı. 1 hafta oldu internet hala gelecek. Müşteri hizmetlerini defalarca aramama rağmen çözüm bulamadım. Müşteri hizmetleri menüsünden iptal etme seçeneğini tuşladığımda yeni müşteri olduğunuz için iptal edemezsiniz diyim arama sonlanıyor. Müşteri hizmetlerine bağlandığımda ise sizi ilgili bölüme yönlendiriyoruz deyip ana menüye atıyorlar. Ben vodafone u uluslarası bir firma bildiğim için kaliteli olacağını düşündüm. İptal edeyim bidahada tövbe hattımı bile taşımam

 44. Bahadır75 diyor ki:

  04.01.2016 tarihinde sabit telefon + adsl abonelik başvurusunda bulundum. Telefonumu 10 günlük bir gecikme ile bağlanabildi. Ancak internetimi bir türlü bağla(ya)madılar. Defalarca çağrı merkezi ile görüştüm, derdimi her aramamda uzun uzun anlattım, vodafone forumdan kayıt bıraktım halen daha bağlantı yok oğlu yok.

  Kayıt alıyoruz diyorlar 2 gün sonra kayıt yok diyorlar ya da başka bir arayışımda kaydınız var işleminiz sürüyor diyorlar. Baştan sona kadar anlattıkça anlatıyorum, problemin ne olduğunu ve nasıl çözeceklerini anlatıyorum ama sanki robot gibiler, kayıt alıyoruz, özel mail atıyoruz, diyorlar başka tık yok. Altyapı şirketi gidip geliyormuş onların durumdan haberi yok.

  Böyle böyle 1,5 aydır internetimi bağlatmaya açlışıyorum. Santrale gittim durumumu anlattım hattımda tanımlı bir internet isteği yokmuş. EE ben çözeceksem Vodafone çalışanları ne iş yapıyor. Gitmişler bağladıkları numaraya değil başka numaraya internet açmışlar. Aktif görünüyorsunuz diyorlar bir de, bu şirketin bu aymazlığına dur diyecek kimse yok mudur. Bir de fatura göndermişler kullanıyormuşum gibi… Bir de demesinler mi iptal ettirirsem ceza çıkarmış 14 günü geçtiği için, bu ne yaaa, 48 saat diye diye zaten 2 hafta doluyor. Problemi benim mi çözmem, onların mı takip etmeleri lazım. Şikayetlere bakıyorum ben de mi terslik diye, yalnız olmadığı gördüm.
  Ne olursa olsun gözümü karartıp iptal başvurusunda bulundum, bakalım sonuç ne olacak. Ama eminim ki öyle kolay kolay yakamı bırakmayacaklar, size ibret olsun vodafone.nete bulaşmayın. Gidip Orta Afrika Cumhuriyetinden internet alın ama Vodafone’dan almayın, yoksa benim gibi uğraşırsınız.

  Arada bende sorun olmadı abartma diyenler olabilir ama, bozuk saat bile günde iki defa doğru saati gösterir unutmayın.

  Mağdur olup 1,5 ay oyaladıklarına mı yanayım, bozulan psikolojime mi yanayım, işimden gücümden geri kaldığıma mı yanayım bilemiyorum. Oturup ağlayasım var.

 45. Mehmet diyor ki:

  Merhaba ,

  Bende 2014 senesinde aynı sorunları yaşadım vodafone_net te ADSL bağlantım 15 gunde yapılmadı müşteri hizmetleri tlf grşmeleri muhattab bulamıyosunuz sinir stress , kanuni süre 7 gündü.

  Herkese tavsiyem sadece kanuni süreleri bilin ve BTK sitesinden https://sikayet.btk.gov.tr/ şikayetinizi iletin ertesi gün vodafone net genel merkezden yetkili müdür sizi arıyor tutuşmuş vaziyette ..Hemen halledicez felan filan .. kesinlikle girmeyin seni daha bağlayamayan firmanın vereceği internet hizmetinden ne olur bir düşünün.?
  Dedimki Benim portumu boşa çıkarın bu gün içerisinde başka bir şey istemiyorum. O gün port boşa çıktı TTNET te mutlu mesut devam ediyorum artık.

 46. özdemir 78 diyor ki:

  vodafo nun çok paraya ihtiyacı var arkadaşlar. Gidin, ya internet yada faturalı bir hat alın sakın ama sakın kullanmayın sadece her ay gidip faturanızı ödeyin. Böylece ihtiyaçlarını karşılasınlar. Lakin bu güne kadar kimden ipe un sererek kazanç sağlamışlar sa zehir zıkkım olsun. Gerçi bunlar müslüman evladı değil herhalde,öyle olsa hakkı hukuku biraz gözetirler.

 47. Yasar karhan diyor ki:

  Biri adsl 2008 kampanyali bir internet paketi aldim 24 ay tahutle modem hediyesi vardi dört yıl bu interneti kullandim sonra ttnet daha iyi şartlar teklif etti araştırdım ve ttnete gectim gectigim zaman biri adsl hic bir tahutum yoktu sonra vodafon almış bu firmayi bana modem ücreti altinda 120 lira fatura cikardilar

 48. Ferdi diyor ki:

  Kesinlikle katılıyorum ,satana kadar çok yanınızdalar ondan sonrası yok Vodafone Türkiye şirketi neden böyle çünkü ceza ve yaptırım uygulanmıyor , Sonlandırılmış hizmet için fatura gönderen ukala ukala iptal konumunda demekte işin kılıfı olsa gerek, bu işte emeği olan herkese hakkımın hiçbir kuruşunu helal etmiyorum.
  Kesinlikle Vodafone Net den uzak durmalısınız.

 49. Burhan kankoç diyor ki:

  2018 hizmet hala rezil modem arızalı (vodefon)iki günde tespit edip iki ayın sonunda yüzlerce tekrar .başa dönüş tlfonlar..onlarca tweetten sonra..gelen servis BİR DAKİKADA halletti….üstteki yazılardan 5 sene geçmiş lakin kötüye gitmiş….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir