Biri Adsl nasıl iptal edilir?

01-how-about-no-bearBu yazıyı çok uzun zaman önce yazmam gerekirdi ancak gerek duymamıştım ta ki Vodafone Net tarafından “Biri Adsl abonesi olmayın” başlıklı yazımla ilgili bir ihtarname alana kadar.

Google Analytics’te sitem için oluşan kayıtlarda  Biri Adsl hizmetinin iptali ile ilgili kelimeler çokça bulunduğu için bu konuda bir bilgi eksikliği olduğunu fark ettim ve bu yazıyı yazmaya karar verdim. Umarım bu yazı abonelik iptali için uğraşan birçok kişiye yardımcı olur.

Öncelikle Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun internet sitesinde yer alan tüketici rehberinde İnternet Hizmeti > Abonelik başlığı altında bulunan bir bölümü paylaşmak istiyorum:

“Aboneliğinizi istediğiniz zaman sonlandırma hakkınız vardır. Aboneliğinizi sonlandırırken  aşağıdaki hususları bilmeniz yararınıza olacaktır:
1. Aboneliği sonlandırma isteğinizi işletmecinize her zaman iletebilirsiniz.
2. Abonelik sözleşmesini feshetmek istediğinizi işletmecinize ya da adına abonelik sözleşmesi yapmaya yetkili temsilcisine yazılı olarak veya müşteri hizmetlerini aramak suretiyle ya da internet aracılığıyla bildirmeniz yeterlidir.
3. Bu işlemden sonra yirmi dört saat içinde işletmeciniz hizmet sunumunu durdurucak ancak hattınız iptal edilmeyecektir. Müşteri hizmetlerini arayarak ya da internet aracılığıyla bildirimde bulunursanız hizmet sunumunun durdurulmasını takip eden on gün içerisinde işletmecinizin iletişim adresine veya adına abonelik sözleşmesi işlemlerini yürütmeye yetkili herhangi bir temsilcisine yazılı bildirimde bulunmanız gerekmektedir.”

Bu rehberin tamamına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Peki iptal işlemi için nasıl bir yol izlenmeli?

1. adım
Öncelikle internet hizmetinizi iptal ettirmeye karar verdiyseniz 0216 556 10 20 Yardımcı Biri Hattını arayın ve iptal talebinizi iletin. Size iptal işleminin ne zaman işleme geçmesini istediğiniz sorulacaktır. Eğer acil bir durumunuz yoksa ve internet hizmeti aldığınız şirketi değiştirmek istiyorsanız aradığınız günden geçerli olmak üzere internet hizmetinin kesilmesini isteyin. İptal işlemi sürüncemede kalacağı için beklemeyi göz önünde bulundurun. Eğer bekleyen faturalarınız varsa önce bunları ödeyin. Modem için bir kurye göndereceklerini söyleyebilirler, göndermeyeceklerdir.

2. adım
Sizden aboneliğinizi iptal etmek istediğinize dair bir dilekçeyi faks olarak göndermeniz istenecek. Yazının sonunda örnek bir dilekçe bulabilirsiniz. Yazdığınız bu dilekçeyi imzalayın ve abone olan kişinin kimlik fotokopisini de ekleyerek aynı gün 0216 556 31 73 numarasına fakslayın. Dilekçeyi bir kenarda saklayın, hemen iptal etmeyecekleri için yine gerekecek.

3. adım
Ertesi gün tekrar müşteri hizmetlerini arayın ve iptal işleminin ne durumda olduğunu öğrenin. Faksı gönderdiğiniz tarihi belirtin ve durumla ilgili bilgi alın.

4. adım
Eğer modeminizden halen sinyal alıyor ve aboneliğiniz halen iptal edilmediyse PTT’ye giderek yazdığınız imzalı dilekçeyi ve nüfus cüzdanı fotokopinizi  iadeli taahhütlü olarak gönderin. Burası önemli çünkü iadeli taahhütlü mektup bir çeşit ihtarnamedir ve talebinizi resmi olarak gönderdiğinizin kanıtıdır. Gönderdikten sonra size gelecek olan ve postanede dolduracağınız teslim edildi belgesini saklayın. İadeli taahhütlü mektubu göndereceğiniz adres (bu adresi müşteri hizmetlerine sorarak teyit ettirmenizde fayda var):
Vodafone Plaza
Şişli Büyükdere Caddesi
34387 Mecidiyeköy, İstanbul

Vodafone Telekomünikasyon A.Ş.
Kod A Arşiv Binası
İTOB Organize Sanayi Bölgesi
Ekrem Demirtaş Caddesi No:42
Tekeli, Menderes, İzmir

Biri’nin internet sitesinde yalnızca kurumsal merkezin adresi yazıyor. Bu nedenle Maslak adresine giderek dilekçenizi elden teslim etmek isterseniz size Mecidiyeköy’deki binaya gitmeniz gerektiğini söyleyeceklerdir.

5. adım
Aldığınız modemi kırılmasına veya ezilmesine mani olacak şekilde güzelce paketleyerek herhangi bir kargo şirketiyle ücretini ödeyerek gönderin ve gönderdiğiniz işleme ait kargo makbunuzu saklayın. Bu modemi saklamanızın bir anlamı yok çünkü sadece Biri ile çalışacak şekilde dizayn edildiği için bir işinize yaramayacak. Farklı bir şirketten hizmet alacağınız için muhtelemen kampanyaları olacaktır. Ayrıca modem fiyatları çok makul seviyeye indiği için kendi seçiminize uygun bir modem almak daha faydalı. Modemi göndereceğiniz adres (bu adresi müşteri hizmetlerine sorarak teyit ettirmenizde fayda var):
Vodafone Net
Haseyat 1. Kısım Küçük Organize Sanayi Bölgesi
No: 84
Başakşehir, İstanbul

Vodafone Telekomünikasyon A.Ş.
Kod A Arşiv Binası
İTOB Organize Sanayi Bölgesi
Ekrem Demirtaş Caddesi No:42
Tekeli, Menderes, İzmir

6. adım
Modemin teslim edildiğinden emin olduktan sonra (en geç 4 iş günü) müşteri hizmetlerini tekrar arayıp iptal işleminizin ne aşamada olduğunu tekrar sorun. İptal dilekçenizi iadeli taahhütlü posta yoluyla ve modemi de kargoyla gönderdiğinizi belirtin.

7. adım
Eğer aboneliğiniz 1 hafta geçmesine rağmen iptal edilmediyse Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun tüketici sayfasında bulunan “tüketici şikayeti gönder” kısmından TC kimlik numaranızla üye olun ve şikayet bildirme formunu doldurun. Burada dikkat edilmesi gereken husus, abonelik sahibinin kendi TC kimlik numarasını kullanarak üye olması. Telefon hattı sahibi aynı zamanda internet aboneliği sahibidir. Eğer bu işlemi anneniz, babanız ya da başka biri için yapıyorsanız abonelik sahibi olan kişinin bilgileriyle sisteme üye olunması gereklidir.

Açılacak formda abonelik iptaliyle ilgili şikayetinizi yazmak için gerekenler sırasıyla aşağıdaki şekilde:
1 – Şikayetçi Olduğunuz İşletmeci: Vodafone Net (Koçnet)
2 – Lütfen Şikayetinize Ait Kategori Seçiniz: tek seçenek mevcut
3 – Lütfen Şikayetinize Ait Konuyu Seçiniz: Fesih (İPTAL) / Geçici durdurma
4 – Şikayetinizin Başlığı: Biri Adsl iptal
5 – Şikayetiniz İle İlgili Abone, Hizmet veya Telefon Numarası:
6 – Şikayetinizin Detayları: Burada abonelik iptali talebini telefon yoluyla yaptığınızı, istedikleri şekilde faks gönderdiğinizi ve ayrıca bu dilekçeyi iadeli taahhütlü olarak da gönderdiğinizi belirtin.

Aklınıza takılan noktaları yorum kısmında belirtirseniz elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım. Biri Adsl iptal dilekçesini buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Bu yazı 15248 defa okundu.

This entry was posted in Karalama and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Biri Adsl nasıl iptal edilir? başlıklı yazıya 19 yorum yapılmış:

 1. Pingback: Biri ADSL abonesi olmayın! | Hüseyin Karahasan

 2. Samet Tandoğan diyor ki:

  biri adsl i aradığımda bana adres olarak:

  Vodafone Telekominikoasyon A.Ş. Kod A Arşiv Binası İtob Osb Ekrem Demirtaş Caddesi No:42 Tekeli Menderes İzmir

  bu adresi verdiler. bende buraya yolladım.

 3. erdinç sevinç diyor ki:

  bana da müsteri hizmetlerinde dilekçemi ve kimlik fotokopi mi göndermem gereken yer olarak izmir menderes kod-a arşiv binası itob osb ekrem demirtaş caddesi no:42 adres söylendi bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim

 4. H diyor ki:

  Bir ustteki yorumda ayni adresi gorebilirsiniz. Musteri hizmetleri size hangi adresi verdiyse o adresi kullaniniz.

 5. kemal güneş diyor ki:

  ben telefonla verilen vaadlere inanarak evime gelen elemanın elendeki sözleşme kağıdını okumadan imzaladım akabinde öğrendimki o vaatlerin çoğu yerine gelmiyor. Fakat sözleşme iki yıllık bunu nasıl iptal ettirbilirim

 6. Bahri sertçelik diyor ki:

  İptal dilekçesini indirmek istiyorum ama açılan sayfada göremedim tekrar yayınlamanız ya da mail adresime gönderme şansınız var mı? Tekrar teşekkürler bilgilendirmeniz için.

  • H diyor ki:

   Dilekcenin adresini guncelledim. Su anda indirebilirsiniz.

   • Bahri sertçelik diyor ki:

    İlginize teşekkür ederim hemen işlemlere başlıyorum. Selamlar. Hiç bir haber vermeden fatura miktarını yükseltmişler böyle saçmalık olur mu ilginç.

 7. İsmail Değirmenci diyor ki:

  Amasya’dan Konya’ya Taşındım.Bir aydır 000 312 67 38 kodlu Biri(KOÇ NET,VODAFONE NET)İnternet hesabımı iptal ettirmeye uğraşıyorum.Konya’da muhatap bulamadım.Kaliteli firmalarda giriş kadar çıkışın da kolay olduğunu yaşadım.Her aradığımda muhatap buldum.Vodafon’un işi yokuşa sürmesini ayrılmasını engellediği müşteriyi yolunacak kaz gibi görmesini ahlaksızlık olarak niteliyorum.Bu adi firmanın internet sitelerinde her türlü abonelik,bilgilendirme,iletişim var.Ayrılmak isteyenlere geçit yok…
  Vodafonu kınıyorum.

 8. Bora diyor ki:

  merhabalar,
  bu konu ve ilişkili bütün makalelerinizi okudum. bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Bende bu sürecin başındayım ve başıma gelecekleri hissettiğim için araştırma yaptım ve sitenizi buldum. ADSL iptal dilekçesi linki çalışmıyor. yardımınızı bekliyorum.
  iyi günler.

  • H diyor ki:

   Verdiginiz bilgi icin tesekkurler. Linki guncelledim, su anda calisiyor.

 9. Musa diyor ki:

  Vodafone net müşteri hizmetlerini defalarca aradım, telefonu açan olmadı. Ben de vaatlerle kandırılarak vodafone.net bağlattım. Keşke TTnet’ten çıkmasaydım. Adamlar demişti, çıkmayın pişman olabilirsiniz diye dinlemedim. Şimdi vodafone’dan kurtulmak için çabalıyorum. Sebepler: 1-45 TL gibi düşük miktarda başlayan fatura şu anda 70 TL’ye dayandı. 2-Arada banka tarafından otomatik ödediğim faturalardan biri hesaba yansıtılmamış görünüyor. İnterneti kapatırlar diye kredi kartımdan ödedim. Yani bu ay interneti bedava kullanmam gerekir çifte ödeme yaptığım için. Ama hiçbir hareket yok. 3-Bankamla konuştum “biz ödedik, ödemez olurmuyuz” deyip belgeleri gösterdiler. Kuruma banka aracılığıyla üst yazı gönderdiler. Vodafone bankamı bile kaale almadı. Eh artık niye durayım bu firmada….

 10. canay diyor ki:

  merhabalar
  ben ıslem ıcın 0850 542 0 542 aradım ıptal ıcın dılekce faxlamamı ıstedıler ve tlf ıptalı ıstıyorsanız onun ıcınde ıptal olmasını belırtılen bı dılekce yazın dedıler ve fax numarası verdıler 0216 556 31 73 veya 0216 556 31 77 bunu yapsam yeterlımıdır dedım yeterlıdır dedıler tabı ben bunun pesını bırakmam ama kontrol ederım sureklı

 11. ABDURRAZZAK OĞUZ diyor ki:

  Vodafone net aboneliği iptali için Ağustosun ilk haftasında başvurdum. Yukarıda sayılan işlemlerin tamamını fazlasıyla yerine getirdim. fakstan tutun da ıslak imzalı iptal formunu iadeli taahhütlü mektup dahil gönderdim. Vodafone sitesinin şikayet sitesi üzerinden kendi kullanıcı adı ve şifremle de şikayeti yazdım. aldığım cevaplardan şunu anladım: “Dilekçelerinizi iadeli taahhütlü de gönderseniz, fakslasanız da biz inkar edersek siz bir şey yapamazsınız, çünkü inkar edebiliriz… Aklınızı başınıza alınız. bizden ayrılamazsınız. Ayrılırsanız sizin canınızı acıtırız.” Nitekim canımı sıktılar ve ttnet’in sağladığı nakil avantajlardan yararlanamadım. Çünkü ttnet benim yerime vodafone abaneliğimi iptal edebilecekken vodafone bir türlü onay vermedi. Mecburen iptal sürecini kendim yürütmeye başladım. kaybım yaklaşık iki dönem faturası yani yaklaşık 69+69 TL. 140 TL için Vodafone’ye bu yakışmadı. Aboneliğimi Vodafoneyle devam ettirebilirdim. Bu davranışları Vodafone’den değil uzaklaşmak beni Nefret ettirdi. Tanıdıklarımdan daha fazla kazanabilirlerdi. Onlarda vazgeçti. Tüm işlemlerden sonra Vodafone’ye sitesi üzerinden yaptığım şikayetten sonra gelen cevap: “iletmiş olduğunuz talebinize ilişkin işlemler, Tarafınıza belirtilen iptal işlemleri için ulaştırılması dahilinde sağlanılarak başlatılacaktır.” Bu yazıdan, ifadeden bir şey anlamadığımı belirten ikinci bir şikayet daha yazdım. Neyin eksik olduğunu sordum, cevap aynı. Cevap yazanlar ya bilerek bu yöntemi kullanıyor, ya da Türkçe dilbilgisi ve yazım kurallarını bilmeyen personellerine yazdırıyor.
  Ekimin ilk haftasındayız. inşallah aboneliğim sonlandırılmıştır.

  • Belma diyor ki:

   yıl 2017 Vodafone internet aboneliği sonlandırma hala zor, Vodafone net internet aboneliğimi taşınma nedeni ile sonlandırmak için Vodafone A.Ş’ye ait müşteri hizmetlerinin 0850 542 0 542 nolu hattına sürekli başvuru yapıyorum ancak, iptal talep formu ve kimlik fotokopisini sadece fax yolu ile kabul ettiklerini, gönderdiğimiz faxların ise okunaksız olduğunu ileri sürerek iptal başvurumu işleme almıyorlar . İstenen belgeleri iadeli taahhütlü posta yolu ile göndermek istediğimde adres paylaşamayacaklarını belirttiler. E-mail ya da posta ile iptal belgesi kabul etmiyorlar, fax ile ise sürekli okunaksız olduğu bahanesi ile sözleşme iptalini imkansız hale getirerek müşteriyi mağdur ediyorlar. Ne yapacağız ???*

 12. Gizli diyor ki:

  Internet i iptal ettirmek istiyorum. Modem i bağladılar ve intertin akşama geleceğini söylediler hala gelmedi ve 2 gün geçmesine rağmen muhatap biri bulamadım ve 24 ay sozlesme yaptim iptal ettirmek istiyorum para aliyorlarmi alıyorlarsa ne kadar bilginiz varmı ?

 13. Ali öncü diyor ki:

  Bende balet olası vodafondan eve internet aldım sözleşme yapıldı modem kurulumu yapıldı internet İn aktivasyon sağlanmadan tarafına fatura çıkartıldı bende sözleşmeyi fes edecem ama süreç baya sıkıntılı görünüyor

 14. Ali öncü diyor ki:

  Bende lanet olası vodafondan eve internet aldım sözleşme yapıldı modem kurulumu yapıldı internet İn aktivasyon sağlanmadan tarafına fatura çıkartıldı bende sözleşmeyi fes edecem ama süreç baya sıkıntılı görünüyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir